Nowa szkółka pracuje w służbie Lasom Państwowym

2021-09-29 17:26:23 (ost. akt: 2021-09-29 17:54:36)
Uroczystość otwarcia Szkółki Leśnej w Łąkorzu

Uroczystość otwarcia Szkółki Leśnej w Łąkorzu

Autor zdjęcia: Nadesłane

Otwarcie nowej Szkółki Leśnej w Łąkorzu to dla Nadleśnictwa Jamy bardzo ważne wydarzenie. Podczas uroczystości przecięto „leśną wstęgę”.
Szkółka to odpowiednik ludzkiego przedszkola, w którym wyhodowane sadzonki przygotowują się do dorosłego, samodzielnego życia. Dobrze odżywione i wypielęgnowane gwarantują w przyszłości dorodny i zdrowy las. Bez szkółki żadne prace w lesie nie mają sensu — mówi Henryk Kapusta, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Jamy.
Trzeba pamiętać, że każdy las, nawet najstarszy i najpiękniejszy zaczyna się zawsze na szkółce. Tam trafiają zebrane nasiona, by po wysiewie wyrosnąć jako sadzonki, które po wysadzeniu w lesie zapoczątkują życie nowego lasu.
Na zaproszenie Wiesława Koseckiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Jamy, do Szkółki w Łąkorzu przybył Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski, Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec, nadleśniczowie z nadleśnictw dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i kilku sąsiednich z terenu RDLP Olsztyn, niemal wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Jamy. Nie zabrakło także wykonawców prac budowlanych szkółki. Na uroczystości do Łąkorza zaproszeni zostali także emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Jamy — Tadeusz Kempa, Stanisław Miłkowski oraz Tadeusz Susek i Jan Kulpa. Była również Tatiana Gregorcewicz, emerytowany, wieloletni szkółkarz z poprzedniej Szkółki Lisnowo.
Po przywitaniu przybyłych gości, nadleśniczy Nadleśnictwa Jamy, zapoznał wszystkich z historią Szkółki Leśnej Lisnowo i przedstawił przebieg pracy zawodowej Pani Tatiany Gregorcewicz, którą uroczyście pożegnano jako odchodzącego szkółkarza. Ona, jako dotychczasowy leśniczy senior, przekazała symboliczny numerator swojemu następcy — Ryszardowi Zomkowskiemu.
Nadleśniczy Kosecki przedstawił historię budowy nowej Szkółki Łąkorz i podziękował jej budowniczym wręczając im symboliczną leśną cechówkę z odpowiednim grawerunkiem. W sposób szczególny podziękował Małgorzacie Nogalskiej, leśniczemu Szkółki Łąkorz za jej zaangażowanie, poświęcony czas i włożone serce w budowę nowego obiektu.
Na zakończenie swojego wystąpienia nadleśniczy poprosił dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, starostę nowomiejskiego i wójta gminy Biskupiec o towarzyszenie mu przy przecięciu leśnej wstęgi. Właśnie od tej chwili szkółka pracuje w służbie Lasom Państwowym i to zostało wszystkim oficjalnie ogłoszone. Na pamiątkę wydarzenia uczestnicy przecięcia wstęgi wspólnie posadzili pamiątkowy dąb, który jako symbol trwałości i długowieczności będzie świadkiem rozpoczynającej się historii nowej Szkółki Łąkorz w Nadleśnictwie Jamy. Doniosłość tej chwili trwale upamiętniono zapisując wydarzenie w specjalnie przygotowanym kamieniu, który został uroczyście odsłonięty. Warto nadmienić, że przy nowej szkółce w Łąkorzu powstała też ścieżka edukacyjna. Opr. ul

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5