Aktywność kół gospodyń nie zna granic

2021-05-13 21:03:11(ost. akt: 2021-05-13 21:18:24)
Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic

Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic

Autor zdjęcia: Nadesłane

Koła Gospodyń Wiejskich to najpopularniejsza forma samoorganizacji kobiet na obszarach wiejskich. Przynależność do koła oznacza nie tylko pracę, ale też odskocznię od codzienności. Spotkania gospodyń stanowią dla kobiet formę aktywnego spędzania wolnego czasu i odpoczynku od pracy zawodowej. Zapoznajmy się więc z działalnością kół gospodyń w gminie Biskupiec.
W 2016 roku obchodzono uroczyście jubileusz 150-lecia działalności KGW na ziemiach polskich. Na początku uczestnictwo kobiet w tych organizacjach miało wyposażyć ich członkinie w umiejętności, które pozwalałyby im na racjonalne gospodarowanie w gospodarstwie domowym. Z czasem jednak zakres podejmowanej działalności był coraz szerszy.

Aktualnie działalność Kół Gospodyń Wiejskich koncentruje się na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, integracji mieszkańców oraz zachęceniu ich do kultywowania i podtrzymywania tradycji na wsi.
Ponadto Panie z KGW reprezentują swoje wsie na wszystkich uroczystościach gminnych. Co roku biorą udział w dożynkach, prezentując swoje umiejętności kulinarne oraz tradycje naszego regionu.

W 2019 roku Arkadiusz Dobek, Wójt Gminy Biskupiec zorganizował „Festiwal Smaków” - nową imprezę mającą na celu popularyzację zwyczajów i tradycji kulinarnych. Podczas pierwszej imprezy Koła Gospodyń Wiejskich zabrały wszystkich w kulinarną podróż po Europie. Mieszkańcy mieli okazję skosztować przysmaków kuchni m.in. polskiej, węgierskiej, niemieckiej czy hiszpańskiej. Impreza okazała się „strzałem w dziesiątkę”, a świadczyć o tym może duża, kilkutysięczna frekwencja. W zeszłym roku z powodu pandemii impreza nie odbyła się, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będzie organizowana cyklicznie.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich biorą czynnie udział w projektach dofinansowanych ze środków zewnętrznych. W 2019 roku Koła Gospodyń Wiejskich brały udział w przedsięwzięciu kulinarno - edukacyjnym na terenach wiejskich - warsztatach kulinarnych pn. „Dawne i obecne tradycje bożonarodzeniowe”. Warsztaty odbyły się w miejscowościach: Wonna, Piotrowice, Łąkorz, Osetno, Sumin, Lipinki, Podlasek, Wielka Tymawa, Krotoszyny, Słupnica oraz Biskupiec. Dzięki udziałowi w projekcie, panie uczyły się nowych umiejętności lub szlifowały te, które już posiadały. Warsztaty były okazją do spotkań i świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Podsumowaniem projektu „Dawne i obecne tradycje bożonarodzeniowe” była konferencja z udziałem Dyrektora KOWR Grzegorza Kierozalskiego oraz Wójta Gminy Biskupiec Arkadiusza Dobka.

W 2020 roku Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy gminy brali udział w projekcie „Warsztaty szycia stroju lubawskiego”, realizowanym przy wsparciu finansowym KOWR. Celem projektu była popularyzacja stroju lubawskiego, a także poszerzenie umiejętności krawieckich wśród mieszkańców biskupieckiej gminy. Warsztaty odbyły się w świetlicach wiejskich ośmiu miejscowości – w Krotoszynach, Lipinkach, Wonnie, Podlasku, Gaju, Łąkorzu, Lipinkach i Suminie. Uczestnicy, oprócz podstaw szycia, poznali również różne ciekawostki i triki krawieckie. W każdej miejscowości, przed rozpoczęciem zajęć, uczestnicy zapoznali się z historią, zwyczajami i wyglądem stroju lubawskiego. W wyniku warsztatów uczestnicy nabyli nowe umiejętności, a każda z miejscowości biorących udział w projekcie dysponuje trzema damskimi strojami lubawskimi, które będzie mogła wykorzystać w trakcie uroczystości gminnych. Podsumowaniem projektu „Warsztaty szycia stroju lubawskiego” było spotkanie, podczas którego Wójt Gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek wręczył maszyny do szycia na wyposażenie świetlic w miejscowościach, które brały udział w projekcie.

W tym roku Gmina Biskupiec planuje realizować kolejny projekt przy dofinansowaniu z KOWR. Projekt „Kwiaty jadalne w tradycyjnej kuchni polskiej i obecnej” ma na celu poszerzenie wiedzy i kompetencji kulinarnych wśród mieszkańców 12 miejscowości gminy, poprzez organizację warsztatów kulinarnych, udział w imprezie plenerowej „Kulinarny spacer po Biskupcu” i udział w konferencji podsumowującej. Uczestnicy projektu m.in. zyskają nową lub poszerzą już posiadaną wiedzę o tradycyjnej kuchni polskiej, w której wykorzystywano kwiaty jadalne. Zapoznają się też z nowymi technikami kulinarnymi, poznają zalety prowadzenia ogródków przydomowych oraz poszerzą wiedzę na temat różnych gatunków roślin. Realizacja projektu planowana jest w miesiącach letnich.

Koła Gospodyń Wiejskich organizują także lokalne uroczystości takie jak np. spotkania wielkanocne, wigilie wiejskie czy Dzień Kobiet oraz biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. W zeszłym roku KGW brały udział w akcji szycia maseczek dla mieszkańców gminy Biskupiec. Wójt Gminy zapewnił materiał, panie zajęły się szyciem, a sołtysi i strażacy OSP dystrybucją maseczek. Wspólnymi siłami udało się stworzyć i rozdysponować setki, a nawet tysiące maseczek. W ten sposób, wszyscy starają się dbać o bezpieczeństwo mieszkańcówgminy.

Działalność w Kole Gospodyń to dla wielu kobiet okazja do rozwoju osobistego. Dzięki warsztatom, zajęciom, wycieczkom i wymianie poglądów członkinie nabywają nowe umiejętności i zdobywają wiedzę.
red2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5