Muzeum w Łąkorzu przypomina dawne Gminne Spółdzielnie

2021-04-16 00:43:24 (ost. akt: 2021-04-16 00:47:27)
Fragment geesowskiej ekspozycji w łąkorskim muzeum

Fragment geesowskiej ekspozycji w łąkorskim muzeum

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Dzisiaj, w piątek 16 kwietnia, w Muzeum Lokalnym Ziemi Lubawskiej zostanie otwarta ciekawa ekspozycja, którą zatytułowano „Rys historyczny Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska” w Łąkorzu oraz Gminnych Spółdzielni Powiatu Nowomiejskiego w latach 50 i 60 ubiegłego wieku.
Trudu zebrania materiałów do wystawy — dokumentów, wycinków z gazet, zdjęć, kronik poszczególnych geesów działających na terenie powiatu nowomiejskiego, podjął się Jan Ostrowski, kustosz muzeum w Łąkorzu. Znaczącą część ekspozycji stanowią przedmioty związane z Gminnymi Spółdzielniami, by tylko wymienić charakterystyczne szyldy, zastawy charakterystycznych naczyń stołowych z ówczesnych geesowskich barów, kieliszki i kufle do piwa.

Jednak prawdziwą skarbnicę wiedzy o działających wówczas i teraz jednostkach geesowskich, stanowią kroniki ze skrupulatnymi zapiskami, bogato ilustrowane zdjęciami. Na wystawie znalazło się nawet stare biurko prezesa lub kierownika z telefonem na korbkę, kałamarzem i popielniczką, bowiem palenie tytoniu w biurach było dawniej na porządku dziennym.

Niestety, sytuacja pandemiczna uniemożliwiła publiczne otwarcie wystawy. W piątek o godzinie 15, w jednym z pomieszczeń muzeum spotka się ścisłe grono organizatorów, a eksponaty można będzie obejrzeć na profilu FB Muzeum Lokalnego Ziemi Lubawskiej. Jak zapewnia kustosz muzeum — Jan Ostrowski, po ewentualnym zniesieniu obostrzeń wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym 509 980 320. ul

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5