Wielkie pranie w starym muzeum

2020-07-23 11:09:58(ost. akt: 2020-07-23 11:14:34)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Muzeum Ziemi Lubawskiej w Łąkorzu wyszło do wszystkich chętnych z ciekawą inicjatywą. Był się pokaz zatytułowany „Dawne pranie.
Jan Ostrowski, kustosz muzeum, mówi że w ekspozycji znajduje się sporo unikatowych sprzętów służącym do prania, by tylko wymienić balie, rebeski, drybusy, a nawet stare ręczne pralki o konstrukcji metalowo drewnianej. — Tak duża ilość starego sprzętu zainspirowała nas do zorganizowania pokazu plenerowego pod wspólną nazwą dawne pranie.
Na pokazie nie zabrakło sprzętów z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku, takich jak pralki, (wśród których królowała kultowa Frania), ręcznych wyżymaczek i bardziej nam współczesnych wirówek. W ekspozycji znalazła się też pokaźna kolekcja blaszanych tarek, zwanych rebeskami. Jednak najbardziej oczekiwaną chwilą był pokaz prania z użyciem tarki, szarego mydła o tradycyjnej nazwie Jeleń, a także proszku Bieluks z wybielaczem optycznym. Najwięcej frajdy miały dzieci, bowiem taki sposób prania to dla nich zamierzchła historia i zupełnie nowe doświadczenie.
W spotkaniu uczestniczyła kameralna widownia, a swojskiego klimatu imprezie dodawał swojski zespół muzyczny z Antonim Bałaszewiczem z Lipinek w roli głównej.
Zachęcamy do odwiedzin Muzeum Lokalnego w Łąkorzu po uprzednim kontakcie telefonicznym 509 980 320.
Stanisław R. Ulatowski


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stańczyk #2951774 | 95.49.*.* 23 lip 2020 13:05

    Mało kto pamięta, że w pobliskich Bielicach była niegdyś całkiem nieźle działająca fabryka proszków do prania. Ich wyroby po bardzo atrakc yjnych cenach można było kupić na festynach organizowanych w Nowym Mieście po pierwszomajowych pochodach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5