Niepodległościowa akademia w szkole w Biskupcu

2019-11-13 17:49:53 (ost. akt: 2019-11-13 17:53:19)
Podczas niepodległościowej akademii w szkole w Biskupcu

Podczas niepodległościowej akademii w szkole w Biskupcu

Autor zdjęcia: Aleksandra Urban, Magdalena Gortatowska

W przeddzień 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Biskupcu odbyła się uroczysta akademia przedstawiona przez uczniów kl. VIb, VIIa oraz chór szkolny.
Scenariusz przygotowali nauczyciele: Małgorzata Sumińska i Przemysław Zbonikowski, zaś oprawą muzyczną zajął się pan Marek Grzonkowski. Dekoracja wykonana przez panie: Grażynę Wasiak i Justynę Roznowską przedstawiała pociąg ciągnący wagony do stacji: 1 - NIEWOLA; 2 – POWSTANIA – KOŚCIUSZKOWSKIE, LISTOPADOWE, STYCZNIOWE; 3 - I WOJNA ŚW. ORAZ 4 - WOLNOŚĆ. Na każdej z tych stacji pociąg zatrzymywał się na dłużej. W tym czasie uczniowie przekazywali najważniejsze informacje z danego okresu – zarówno w formie słownej jak i wierszy, zaś chór szkolny oraz jego soliści śpiewali pieśni patriotyczne, które niekiedy wywoływały łzy wzruszenia, szczególnie pieśń: „Wolność” oraz „Dziś idę walczyć”.

Informacje uczniów wzbogacane były zdjęciami, mapami oraz filmami z tego okresu na multimediach – od czasów rozbiorów Polski, aż do dnia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, wspominając znamienną rolę w tym zakresie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Trudne koleje losu przez ludność polską w czasie zaborów oraz w późniejszym okresie nie zabiły w nich nigdy ducha polskości i wiary w lepszą przyszłość. Wielu z nich w ciągu 123 lat niewoli oddało Polsce to, co miało najcenniejsze – własne życie, po to, by następne pokolenia mogły żyć w wolnym kraju. Dlatego też wszyscy obecnie żyjący – ludność jak i osoby rządzące w naszym kraju powinniśmy o nich pamiętać i dołożyć wszelkich starań, by ich poświęcenie nie poszło na marne. Poczet sztandarowy wraz z delegacją brał też udział w obchodach tego święta w dniu 11 listopada – podczas mszy św., pod obeliskiem oraz w koncercie „Dla Niepodległej” w GOK w Biskupcu.

Zofia Jośko SP Biskupiec
Podczas niepodległościowej akademii w szkole w Biskupcu

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5