Światowy Dzień Czytania Tolkiena w SP w Biskupcu

2019-04-03 15:02:57(ost. akt: 2019-04-03 15:06:29)
Uczniowie ze szkoły w Biskupcu czytali powieść fantastyczną „Hobbit”

Uczniowie ze szkoły w Biskupcu czytali powieść fantastyczną „Hobbit”

Autor zdjęcia: Justyna Roznowska

Dzień 25 marca br. obchodzony był jako Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Powstał on z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego.
W naszej szkolnej bibliotece powieść fantastyczną „Hobbit” czytali uczniowie klasy VII „a”, VII „b” oraz VIII „b” wraz z nauczycielką biblioteki Justyną Roznowską.Zanim jednak przystąpili oni do czytania pani Justyna zapoznała ich z biografią oraz ciekawostkami z życia tego pisarza.

J. R. R. Tolkien urodził się w 1892r. w Bloemfontein, które w chwili obecnej jest częścią RPA. Ponieważ był dzieckiem chorowitym, gdy skończył trzy lata jego matka wraz z dziećmi wróciła do Anglii, by zmienić klimat. Osiedlili się w miejscowości Sarehole, niedaleko Biringham, późniejszej inspiracji dla jednego z bohaterów „Władcy Pierścieni”, jednej z jego powieści. Dość szybko stracił rodziców. Gdy skończył cztery lata zmarł nagle jego ojciec, zaś w wieku 12 lat został całkowitym sierotą. Opiekę nad nim i bratem przejął ksiądz – Ojciec Morgan, który umieścił ich najpierw w domu swojej ciotki, a później w pensjonacie. Gdy w 1911 r. podjął studia rozpoczął pisać prace na temat elfów oraz historie, które weszły w skład jego pierwszej powieści. Jego losy toczyły się różnie, brał udział w I wojnie św., zmienił swój stan cywilny, został ojcem oraz profesorem na Oxfordzie. Po narodzinach córki zaczął pisać „Hobbita”, którego wydano w 1937r. na prośbę syna właściciela firmy wydawniczej. Książka przyjęła się z dużym entuzjazmem, szczególnie młodego czytelnika i zapewniła mu kilka prestiżowych nagród, w tym najlepszej dziecięcej książki roku. Został więc poproszony o napisanie kolejnej historii o hobbitach. Tolkien rozpoczął pracę nad tym, co jednak później przerodziło się we „Władcę Pierścieni”. Ponieważ szybkie pisanie na maszynie nie było jego mocną stroną(pisał tylko dwoma palcami), więcksiążka powstawała przez 14 lat. Wydawca R.Unwin obawiając się, że wydanie jej może narazić go na straty, podzielił ją na trzy części i trafił w dziesiątkę. Powieść okazała się wielkim bestsellerem na całym świecie i trwa to do dnia dzisiejszego. Została ona też obwołana w Anglii „Książką stulecia” i doczekała się wersji kinowej. Te dwie powieści przyniosły Tolkienowi nie gasnącą sławę, zaś jej bohaterowie zostali idolami współczesnej młodzieży. Był on wizjonerem, który na zawsze zmienił myślenie o literaturze fantastycznej. Ciekawostką jest to, iż autor nie traktował zbyt poważnie swojego pisarstwa w tej dziedzinie. W życiu prywatnym również miał swoiste poczucie humoru. Jego dorosły już syn uważał np., że ojciec z zawodu jest czarodziejem.

Po przeczytaniu fragmentów książki uczniowie zostali poproszeni o znalezienie pod swoim krzesłem karteczki z ukrytymi pytaniami przygotowanymi przez panią Justynę. Musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące biografii, twórczości oraz czytanej przez siebie książki. Był to swoisty sprawdzian ich uwagi i wiadomości na temat autora i jego twórczości.

Zofia Jośko SP Biskupiec
Uczniowie ze szkoły w Biskupcu czytali powieść fantastyczną „Hobbit”

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. On #2709071 | 85.202.*.* 3 kwi 2019 22:00

    Nie ma polskich pisarzy ?,tylko jakiś badziew ?.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5