Festiwal gęsiny w Biskupcu Pomorskim

2015-07-20 20:30:09(ost. akt: 2015-07-20 20:41:58)
W oczekiwaniu na jurorów, którzy ocenią przysmaki z gęsiny przygotowane przez KGW

W oczekiwaniu na jurorów, którzy ocenią przysmaki z gęsiny przygotowane przez KGW

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Amfiteatr Gminnego Ośrodka Kultury w Biskupcu Pomorskim w minioną niedzielę przeżywał prawdziwe oblężenie. A wszystko to z okazji XII edycji Święta Gęsi. Tradycyjnie były degustacje, koncerty, zabawy dla publiczności, wystawa rolnicza oraz konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Święto Gęsi, którego organizatorem jest Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi oraz Urząd Gminy w Biskupcu jest imprezą festynową z najdłuższym „stażem” w powiecie nowomiejskim.
„Motorem”, który mocno od 12 lat trzyma rękę na organizacyjnej kierownicy święta jest Krystyna Ziejewska, prezes ISPG.
Oficjalnego otwarcia tegorocznego Święta Gęsi dokonali Krystyna Ziejewska oraz Arkadiusz Dobek, wójt biskupieckiej gminy.

Blok rekreacyjno-zabawowy otworzyła grupa KondejaCompany, a po niej na scenie wystąpił kabaret „Widelec”. Jednym z najważniejszych elementów Święta Gęsi jest zawsze konkurs kulinarny, w którym jurorami są przedstawiciele publiczności. Pod ocenę komisji przedstawione są przysmaki z gęsiny przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Komisja licząca dziesięć osób, przyznała pierwsze miejsce KGW z Łąkorza. Na drugim miejscu znalazło się KGW z Piotrowic, a na trzecim KGW Podlasek. Pozostałe „drużyny”— KGW Wielka Tymawa, KGW Krotoszyny, KGW Wonna, KGW Osetno i KGW Czachówki otrzymały wyróżnienia.

Festyn z gęsiną w roli głównej zgromadził około pięciotysięczną widownię. Na początku koncertowego maratonu zaśpiewał Norbi, a kolejną gwiazdą był Iwan Komarenko, który prezentował się w towarzystwie uroczych tancerek. Tym razem nie było problemów z autografami wykonawców i wielu fanów robiło sobie modne sweet focie z artystami. Ostatnim występującym na scenie był zespół Siwy — czyli Sławek Plichta wraz z siostrą Asią, którzy bawili gości do północy.
Impreza z gęsiną w roli głównej dofinansowana została z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.
ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5