Siedem dekad Koła Łowieckiego Pełnia z Łąkorza

2024-07-07 21:08:23(ost. akt: 2024-07-07 21:13:14)
Jubileuszowa fotografia członków Pełni

Jubileuszowa fotografia członków Pełni

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Koło Łowieckie Pełnia z Łąkorza założone zostało przez grupę 15 myśliwych w połowie października 1954 roku. W miniony weekend członkowie Pełni wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali 70-lecie istnienia organizacji.
W składzie pierwszego zarządu koła znaleźli się: Zygmunt Zupa, który został prezesem, Jan Pokojski objął funkcję łowczego, sekretarzem wybrano Wacława Podsendka, natomiast skarbnikiem był wówczas, żyjący do dziś — Tadeusz Świgoń. Na początku koło gospodarowało na dwóch obwodach liczących razem 7675 hektarów. W dawnych kronikach zapisano, że pierwszy sezon polowań przyniósł słabe wyniki.
W kolejnych kadencjach funkcje prezesa koła powierzano Czesławowi Miśkiewiczowi, Janowi Kulpie, Lechowi Dobkowi i następnie Stanisławowi Malinowskiemu, który jest szefem koła do dnia dzisiejszego.
Nazwę, Koło Łowieckie Pełnia w Łąkorzu, organizacja nosi od 1987 roku i po zmianach administracyjnych dwa dzierżawione obwody łowieckie liczą prawie16,2 tysiąca hektarów powierzchni.
Obecnie, w jubileuszowym roku, koło Pełnia zrzesza 60 członków. Prezesem jest wspomniany Stanisław Malinowski, łowczym Tadeusz Susek, a podłowczym Łukasz Cechowski. Rolę skarbnika pełni Grzegorz Urlicki a sekretarzem jest Artur Tęgowski.
— Koło Łowieckie Pełnia, to nie tylko lokalna organizacja zrzeszająca myśliwych. To grupa osób którzy wspólnie realizują działania związane z gospodarka łowiecką i ochroną środowiska. Pozyskujemy środki z WFOŚ w Olsztynie, organizujemy konkursy na szczeblu wojewódzkim. Na uroczystości zapraszamy rolników i przedsiębiorców. Współpracujemy ze szkołami w Lipinkach i Łąkorzu, organizując m.in. spotkania edukacyjne w szkołach i siedzibie koła — informuje prezes Pełni.
Uroczystość 70-lecia Pełni zapoczątkowano przed siedzibą koła, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę umocowaną do ogromnego głazu. Następnie wszyscy przeszli do kościoła parafialnego, gdzie wysłuchano mszy świętej, którą sprawował ks. proboszcz Wojciech Badach wraz z ks. Gabrielem Aronowskim, proboszczem z Brodnicy i jednocześnie kapelanem myśliwych diecezji toruńskiej.
Po części religijnej odbyła się uroczystość oficjalna z wręczeniem odznak, medali podziękowań i wyróżnień. Do myśliwych jubilatów ustawiła się długa kolejka gości, którzy składali życzenia i gratulacje. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5