Festiwal Smaków miodem płynący

2024-06-25 00:27:56(ost. akt: 2024-06-25 00:59:13)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W biskupieckim amfiteatrze gościła IV edycja Festiwalu Smaków. Jest to największa impreza kulturalno-kulinarna w gminie Biskupiec. Tegoroczny festiwal, w swej kulinarnej odsłonie, zatytułowany był „Miodowe żniwa”.
Główną rolę podczas imprezy zagrały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu biskupieckiej gminy, których stoiska wręcz uginały się od przeróżnych smakołyków. Jako, że potrawy przygotowywano z udziałem miodu, wokół unosił się delikatny aromat pszczelego przysmaku. Pomysłowość kulinarna pań z KGW nie ma granic. Oprócz wszelakich dań mięsnych, na stołach królowały desery i ciasta przygotowane na bazie miodu. Były to nie tylko wypieki, ale również miodowe nalewki. Właśnie pysznych słodkości, panie z KGW, uczyły się przygotowywać podczas warsztatów "Z natury do kuchni. Desery na miodzie", które w 13 miejscowościach gminy prowadziła Paulina Stajszczak z pracowni cukierniczej Podniebne w Biskupcu. Panie podczas warsztatów poznawały historię i tradycje pszczelarskie regionu. Finał warsztatów miał miejsce na „IV Festiwalu Smaków”. W rezultacie najwyżej ocenione zostało KGW w Słupnicy, przed Podlaskiem i Krotoszynami.
Natomiast jurorzy, którymi byli samorządowcy gminy Biskupiec oraz ich goście, odwiedzili stoiska i równorzędnie ocenili smakołyki przygotowane przez poszczególne koła, bowiem wszystkie dania, jak określił jeden z gości, były prawdziwą poezją dla podniebienia.
Niewątpliwie największą atrakcją festiwalu był występ zespołu Kombii, który zagrał wszystkie swoje największe przeboje. Na scenie zaprezentowali się również lokalni artyści — Nowakowsky z zespołem, CI-HO, Daria Negra, Jeniayka, Eliza Wojciechowska oraz grupy wokalna i taneczna biskupieckiego BOK.
Przybyłych gości, na początku, przywitał wójt Arkadiusz Dobek, głos zabierali oficjalni goście. Po ocenie potraw przez konkursowe jury, wszyscy chętni odwiedzali stoiska KGW i degustowali miodowe smakołyki. Porcji wystarczyło dla wszystkich. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5