WARMIŃSKIE KROPELKI z Biskupca: zespół ekologów najlepszy w Polsce i w czołowej dziesiątce na świecie!

2019-11-15 14:58:39 (ost. akt: 2019-11-15 15:00:00)

Autor zdjęcia: Danuta Leszek-Grabowska

Szkoła Podstawowa nr 3 w Biskupcu ma powody do dumy. Zespół uczniów o wdzięcznej i swojsko brzmiącej nazwie „Warmińskie Kropelki”, pod przewodnictwem i z inicjatywy Pana Bernarda Czerwińskiego, od kilku lat realizuje program „Badacz Wody”. Wiele godzin ciężkiej pracy terenowej, laboratoryjnej, dokumentacyjnej przyniosło w końcu oczekiwany efekt.
Spektakularnym sukcesem „Warmińskich Kropelek” zakończyła się tegoroczna edycja projektu „Badacz Wody”. Spośród ponad trzydziestu drużyn nasz zespół został wybrany do etapu krajowego, a następnie wytypowany do reprezentacji Polski na Gali Międzynarodowej. 12 listopada 2019 r. w Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Biskupcu, w nowej dla nas formule wideokonferencji, jako jeden z dziesięciu najlepszych składów na świecie - zawalczył o zwycięstwo z drużynami: Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji, Malty, Republiki Południowej Afryki, Włoch i Szwajcarii.
„Warmińskie Kropelki” w drodze do krajowego finału i areny międzynarodowej pokonały wielu rywali.

Uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 w Biskupcu „śpiewająco” - dosłownie i w przenośni – opowiedzieli historię swojego projektu. Całość dokonań zamknęli prezentacją multimedialną oraz posterem na temat dokonań zespołu, które w niezwykle sugestywny sposób przybliżyły oryginalne sposoby na to, by z refleksją i rozwagą podchodzić do problemu zużywania wody, począwszy od środowiska lokalnego, aż po skalę globalną.

W tym roku nie udało się „Warmińskim Kropelkom” zwyciężyć w rywalizacji międzynarodowej. Jednak satysfakcja, prestiż, nagrody, wyjazdy, a w końcu sam udział w Londyńskiej Gali najlepszych z najlepszych to ogromny sukces, powód do dumy, niezwykła forma promocji szkoły, środowiska lokalnego, a końcu całego kraju. To także doskonała motywacja do podejmowania wymagających wyzwań. Godne podziwu są zarówno samozaparcie młodzieży jak i poświęcenie nauczyciela – Pana Bernarda Czerwińskiego – który nie liczył na nagrody, nie przewidział bowiem, że zajdzie /ku naszej radości/ z uczniami tak daleko. Niezwykły nauczyciel, niezwykli uczniowie – taki zespół musi przynieść sukces.

Gratulujemy i szczerze dziękujemy za emocje, uczucia, wzruszenia, które towarzyszyły nam podczas Gali. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Pani Dyrektor mgr Bożenie Lasockiej, Panu Burmistrzowi Miasta mgr Kamilowi Kozłowskiemu oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli „Warmińskim Kropelkom” w drodze na szczyt.Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: TROJKA

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5