Zmiany pod znakiem pomarańczowego ślimaka

2019-11-06 13:00:21 (ost. akt: 2019-11-06 13:20:59)
Chociaż symbolem Cittaslow jest ślimak, to dzięki przynależności do tej sieci rozwój miasta może bardzo przyspieszyć. Doskonałym tego przykładem jest Biskupiec.
Na przełomie 2017 i 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisywano umowy na przyznanie dofinansowania miastom z województwa warmińsko-mazurskiego należącym do Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow. Europejskie fundusze dzielono na inwestycje rewitalizujące poszczególne miasta. Biskupiec podpisał aż cztery takie umowy.

Pierwsza z nich dotyczyła stworzenia Centrum Edukacyjnego w Biskupcu. Projekt zakładał gruntowny remont piętra Domu Pracy Twórczej „Sorboma” i dostosowanie go do prowadzenia tu zajęć dydaktycznych. Odnowiono wnętrza tworząc wielofunkcyjne sale. Wyremontowano klatkę schodową, zmodernizowano łazienki. W piwnicach stworzono dodatkowe pomieszczenia, w których mogą być realizowane różnego typu zajęcia. Zadbano także o poprawienie dostępności obiektu – stąd prace na zewnątrz budynku. Przebudowano pobliską ulicę Bogusławskiego, nadając jej powierzchnię z bruku i płyt granitowych, zamontowano stylowe łapmy. Znany wszystkim mieszkańcom Biskupca Dom Pracy Twórczej „Sorboma” zyskał nowe oblicze, a przede wszystkim zyskali mieszkańcy, dla których stworzono komfortowe warunki do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Wartość inwestycji „Utworzenie Centrum Edukacyjnego w Biskupcu” wyniosła blisko 1,7 mln zł, z czego ponad 72 % pokryły środki europejskie.

Drugi projekt dofinansowany ze środków unijnych przeznaczonych dla miast Cittaslow to „Poprawa oferty kulturalnej i rekreacyjnej na terenie rewitalizowanym miasta Biskupiec”. To w ramach tego projektu Biskupiecki Dom Kultury przeszedł olbrzymią metamorfozę stając się jednym z najnowocześniej wyposażonych obiektów tego typu w Polsce. BDK zyskał dodatkowe pomieszczenia, został docieplony, ma otwieraną na park salę widowiskową. Centrum Kultury, Turystyki i Sportu zyskało w ten sposób siedzibę pozwalającą na realizację najbardziej śmiałych wydarzeń kulturalnych, a także może prowadzić zajęcia dodatkowe dla dzieci i dorosłych w komfortowych warunkach. Ale dzięki temu projektowi zmienił się nie tylko budynek Biskupieckiego Domu Kultury. W wielu miejscach w mieście zmodernizowano tereny zielone. Najbardziej rzucające się w oczy zmiany widać na głównym skrzyżowaniu w mieście – rondzie przy Placu Wolności. Wjeżdżających do Biskupca od strony Olsztyna wita wielki napis „I < 3 Biskupiec” i podświetlana fontanna obsadzona roślinnością. Zupełnie inaczej wygląda obecnie teren przy ul. Dworcowej, gdzie kiedyś znajdował się cmentarz ewangelicki. Wyodrębniono tu miejsce pamięci, zasadzono nowe rośliny, wytyczono ścieżki z ławeczkami tworząc przyjemne miejsce do rekreacji. Nieopodal „przywrócono do życia” lubianą fontannę-rybkę, którą z sentymentem wspominali starsi mieszkańcy. Na dzieci czekają nowe atrakcje w parku miejskim. Stworzono tu fontannę i wielki zegar słoneczny. W najbliższej przyszłości rozbudowany zostanie plac zabaw, a w pobliżu pojawią się korty tenisowe i ścianka wspinaczkowa. Także w ramach tego projektu zmieniły się okolice rzeki Dymer przy ul. Ogrodowej. Obok przebudowanej ulicy zaaranżowano na nowo roślinność tworząc kolejne przytulne miejsce do relaksu wśród zieleni. Zakończono także podobne prace przy Placu Bramsche. W mieście pojawiły się także nowe ciągi pieszo-jezdne, rozwijające się na placu apelowym w byłej jednostce wojskowej w wielki tor do jazdy na rolkach, deskorolce itd. W kolejce do realizacji czekają następne elementy tego olbrzymiego projektu. Planowany koniec prac w tym projekcie przypada 30 czerwca 2020 r. Koszt całości to około 19 mln zł, z czego ponad połowa będzie dofinansowana środkami z UE. W trakcie przygotowania procedury przetargowej jest m.in. plan stworzenia infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu Biskupieckiego Domu Kultury oraz budowa placów zabaw przy ulicach A. Mickiewicza, B Chrobrego i Poznańskiej. Zagospodarowany zostanie także teren przyległy do jeziora Kraksy.

To wiąże się bezpośrednio z trzecim projektem, czyli „Utworzeniem Centrum Aktywizacji Ruchowej (CAR) nad jeziorem Kraksy”, który ma być zrealizowany do końca 2020 r. Nad biskupieckim jeziorem powstanie baza do aktywnego spędzania wolnego czasu oferująca nowe możliwości wypoczynku i rekreacji. Zakres prac obejmować będzie budowę ścieżki dydaktycznej wokół jeziora, montaż elementów małej architektury, budowę pomostu rekreacyjnego oraz pomostów do cumowania sprzętu pływającego i pomostów wędkarskich, a także uporządkowanie strefy przybrzeżnej jeziora Kraksy. Koszt stworzenia Centrum Aktywizacji Ruchowej szacowany jest na ok. 2,8 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 1,25 mln zł.

Ostatnim z projektów realizowanych dzięki przynależności Biskupca do sieci Cittaslow będzie stworzenie Centrum Zawodowego w budynku byłego budynku PKP/PKS. Chociaż termin zakłada realizację zadania do końca 2020 roku, to już teraz przebudowywana jest wiodąca do obiektu ulica Dworcowa, tworzona ścieżka rowerowa i parking. W trakcie przygotowania przetargu są: rewitalizacja budynku i jego wyposażenie oraz wykonanie centrum monitoringu wraz z budową sieci teletechnicznej na terenie rewitalizowanym miasta. Prace nad całością projektu mają kosztować ok. 8,8 mln zł, a ok. 4,5 mln zł będzie pochodziło z przyznanego dofinansowania.

Biskupiec zmienia się nie tracąc przy tym ducha Cittaslow. Szybki rozwój pomyślany jako rewitalizacja miasta sprzyja poprawieniu jakości życia jego mieszkańców, ale też zwiększeniu atrakcyjności dla turystów. Nowe miejsca będą tętnić życiem, a społeczne, kulturalne i edukacyjne walory Biskupca będą jeszcze silniej odczuwane.[clear[


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5