Zapraszamy nie tylko na pierogi

2019-08-09 17:12:44 (ost. akt: 2019-08-09 17:14:32)

Autor zdjęcia: UM Biskupiec

Druga połowa lata minie w gminie Biskupiec pod znakiem dobrego jedzenia, sportowych emocji i świetnej muzyki. W miastach Cittaslow wakacje mają swój niepowtarzalny klimat.
1. Biskupczanie pamiętają o wyjątkowych postaciach wywodzących się z ich terenów. 9 sierpnia o godz. 18 na Placu Wolności zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Sylwestrowi Antoniemu Sznarbachowi. Zbiórkę na jej ufundowanie prowadzili biskupieccy harcerze. Ma ona upamiętniać 165. rocznicę urodzin i jednocześnie 95. rocznicę śmierci tego bojownika o wolność i polskość Warmii i Mazur. Sylwester Antoni Sznarbach został pochowany na cmentarzu w Biskupcu. Był malarzem, uczniem samego Jana Matejki, poetą, publicystą, działaczem społecznym. Jego sylwetka zostanie przybliżona w czasie uroczystości, zaśpiewane będą także w jej trakcie pieśni warmińskie. Zagra biskupiecka kapela „U Rysia”.

2. 11 sierpnia burmistrz Biskupca zaprasza na rajd rowerowy. Jego uczestnicy ruszą o godz. 10 z okolic Przystani Warmińskiej w Biskupcu. Tym razem przewodnik Krzysztof Kowalski z Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu poprowadzi wycieczkę trasą Biskupiec, Labuszewo, Łąki Dymerskie, Kobułty, Rudziska, Biskupiec – łącznie ok. 35 km. W drodze będzie można podziwiać przyrodę i zabytki, zwłaszcza żurawie na Łąkach Dymerskich i ruiny kościoła ewangelickiego w Kobułtach. Nie zabraknie tradycyjnego ogniska z kiełbaskami.

3. 17 sierpnia w Biesowie odbędzie się Warmińska Uczta Pierogowa. To już 13 edycja wydarzenia, którego początki to zaledwie 2 tysiące przygotowanych pierogów. Zyskująca na popularności przez smaczne, domowe jedzenie i dobrą oprawę muzyczną Uczta to obecnie ponad 40 tysięcy sprzedawanych przysmaków. Jak zwykle w miękkim i delikatnym cieście zamknięte będą tradycyjne farsze (z mięsem, kapustą, grzybami, ruskie), ale także nietypowe smaki. Fantazja gospodyń z sołectw gminy Biskupiec jest w tej materii olbrzymia, a co ważne – wszystkie pierogi to wyrób domowej roboty. Wśród sołectw biorących udział w uczcie zorganizowany zostanie tradycyjny już konkurs na najsmaczniejszego pieroga. Tysiąc złotych trafi do wsi, której wyrób urzeknie jurorów. Konkurs jest rzetelnym sprawdzianem jakości sprzedawanych przysmaków, bo pod uwagę brany będzie jedynie ich smak, a same pierogi muszą być identyczne z tymi wystawionymi do kupna na stoiskach.

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpi o godz. 14.00. Tradycyjnie poprzedzi je msza św. w kościele św. Mikołaja i św. Antoniego. W programie Uczty nie zabraknie oczywiście konkursów kulinarnych z nagrodami dla publiczności, zabaw dla dzieci, a także atrakcyjnego programu artystycznego. Na scenie wystąpią: Cover Band, Boma, Samokhin Band, Bartosz Abramski i Black Jack. Muzyczna zabawa potrwa do późnej nocy.

4. 17 i 18 sierpnia rozegrane zostaną Regaty Żeglarskie „O Błękitną Wstęgę jeziora Dadaj”. Wszyscy, którzy choć raz posmakowali żeglowania na jeziorze Dadaj zgadzają się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na Warmii i Mazurach do uprawiania tego sportu – niezatłoczone i spokojne. Od ponad 25 lat organizowane są tu regaty, w których biorą udział zarówno żeglarze pływający od początków tej imprezy, jak i ci, którzy decydują się wziąć w nich udział po raz pierwszy. Na jednych i na drugich w tym roku czeka dwudniowa impreza 17 i 18 sierpnia. Zapisy będą przyjmowane pierwszego dnia regat o godz. 9 w hangarze Biskupieckiego Towarzystwa Żeglarskiego na plaży Słoneczny Brzeg w Rukławkach. Uroczyste rozpoczęcie regat o godz. 10, a starty planowane są na godz. 11. Drugiego dnia, na zakończenie imprezy, planowane są (ok. godz. 14) otwarte koncerty szantowe. Wystąpią: Krzysztof Malinowski oraz Mirek „Koval” Kowalewski.

5. 24 sierpnia odbędzie się II Turniej Zakładów Pracy w Piłkę Nożną o Puchar Burmistrza Biskupca. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem drużyn i kibiców. Turniej rozgrywany na stadionie miejskim w Biskupcu adresowany jest do pracowników zatrudnionych w zakładach pracy znajdujących się na terenie gminy Biskupiec. Zawodnicy powalczą o Puchar Burmistrza, a dla wszystkich piłkarzy i ich małych i dużych kibiców – zapewnione będą dodatkowe atrakcje i nagrody.

6. 30 i 31 sierpnia w Raszągu odbędzie się impreza „Przeprawa o Puchar Sołtysa 2019. Reaktywacja”. Przeprawa to niezwykle widowiskowe zawody samochodów terenowych, które w wymagających terenach okolic Rasząga ścigają się o jak najlepsze miejsca przedzierając przez błota, piaski i zarośla. Kibicować zawodnikom przybywają w jej czasie nie tylko miłośnicy motoryzacji, ale także laicy, na których ryk maszyn i ubłocone pojazdy i ich kierowcy robią olbrzymie wrażenie.

7. Lato w gminie Biskupiec zakończy III Festiwal Disco Polo. Na placu apelowym w byłej jednostce wojskowej 31 sierpnia zagrają prawdziwe gwiazdy tego rodzaju muzyki, m.in.: Yaroo, D-Bomb, Czadoman, Power Play, Impreza zaczyna się już o godz. 18, a wstęp na nią – podobnie jak na wszystkie inne gminne imprezy – jest bezpłatny.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5