Jest się czym chwalić i szczycić. Gala Sportu już za nami [FILM, ZDJĘCIA]

2019-03-30 12:00:00(ost. akt: 2019-04-02 18:55:11)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W Biskupcu odbyła się kolejna Gala Sportu, podsumowująca dokonania poprzedniego roku. Ta była już czwartą, ale po raz pierwszy została przeprowadzona w nowiutkiej hali widowiskowo-sportowej przy miejscowym Zespole Szkół.
Głównym „pretekstem” tej uroczystości było chęć uhonorowania za osiągnięcia w 2018 roku najlepszych zawodniczek i zawodników z Biskupca i okolic. Uczestnicy spotkania poznali więc wyniki prac Kapituły Gali, która przyznała nagrody najlepszym sportowcom, trenerom, działaczom oraz organizatorom imprez sportowych przeprowadzonych w ubiegłym roku w mieście i gminie. Po raz pierwszy w historii biskupieckich gali nagrodzono też osoby promujące gminę poprzez sport.

Na trybunach tego, pachnącego jeszcze świeżością, sportowego obiektu zasiedli mieszkańcy miasta i gminy, a także zawodnicy, trenerzy, działacze, wolontariusze i zaproszeni goście. Imprezę zaszczycili swoją obecnością m.in. Paweł Papke, poseł na Sejm RP oraz były prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński.

Galę Sportu otworzył burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. — To już nasza czwarta taka gala. Jak organizowaliśmy pierwszą, niektórzy pukając się w czoło, pytali po co to robię. Odpowiadałem, że powinniśmy wyróżnić naszych sportowych „bohaterów”, gdyż są tego absolutnie warci — zaczął Kamil Kozłowski. — Przez te trzy lata, z roku na rok, osiągnięcia naszych sportowców stają się coraz bardziej znaczące, mamy więc czym się chwalić i szczycić. Teraz przyszedł czas, aby wam, nasi dzielni sportowcy, podziękować za wasze wysiłki i trud. Nie możemy też zapomnieć o osobach, które są zwykle w cieniu tych osiągnięć, czyli o szkoleniowcach, działaczach, wolontariuszach. Bez nich nie byłoby takich rezultatów. Dzięki wspólnej pracy, mamy u siebie nie tylko mistrzów województwa, ale Polski, a nawet świata.

Zawsze będę trzymał za was kciuki. Życzę, aby wszystkie wasze marzenia i cele się spełniły. I aby takich trofeów, które tu widzicie, z roku na rok przybywało — podkreślił burmistrz Biskupca.

Później wyrazy szacunku za ciężką codzienną pracę przekazał nagrodzonym sportowcom Paweł Papke. — Sam dobrze wiem, ile wysiłku i wyrzeczeń wymaga sport — przyznał były znakomity siatkarz m.in. AZS Olsztyn i reprezentacji Polski. — Wielkie słowa uznania należą się też ludziom, którzy go wspierają, w tym przedstawicielom samorządów, dla których sport jest równie ważny jak wiele innych dziedzin życia. Tu w Biskupcu widać, że tak jest rzeczywiście, a przejawem tego może być ta dzisiejsza uroczystość i ta piękna nowa hala. Na pewno uatrakcyjni ona sportowe wydarzenia, które będą się w niej odbywały. To, że sport jest w Biskupcu bardzo ważny, widać też po tej wielkiej liczbie nagród, które zostały przygotowane dla tutejszych sportowców — dodał Paweł Papke.


Przechodząc do wyników gali: wśród 10-latków pierwsze miejsce przypadło Barbarze Budek, trenującej taekwondo ITF i kickboxing w klubie Egida. Statuetkę dla najlepszego 14-letniego sportowca miasta i gminy Biskupiec otrzymał za 2018 rok kolega klubowy Basi, Wojciech Nowakowski. Z kolei rywalizację wśród 18-latków wygrała kolarka Warmii, Sara Prusińska, a statuetka w kategorii open po raz kolejny przypadła olimpijczykowi Piotrowi Kuli. W imieniu żeglarza AZS AWFiS Gdańsk nagrodę odebrała jego mama.

— Piotrek jest teraz na regatach na Majorce, więc nie mógł przyjechać do Biskupca — powiedziała Alfreda Kula. — Prosił, abym podziękowała kapitule za przyznanie mu tej wspaniałej statuetki. Poprosił też, żebym przekazała jego wrażenia z odwiedzin swojego rodzinnego Biskupca: teraz prawie wszystkie podwórka i place są zastawione samochodami, no i nie ma już na nich, tak jak dawniej, uganiających się dzieci. I to jest prawda, bo kiedyś dzieci nie można było z tych podwórek ściągnąć do domu, a takie powroty traktowane były jak kara. A teraz dzieci za karę uważają wysyłanie ich na podwórko. A przecież od takich podwórkowych zabaw do sportu jest już tylko jeden krok... — podkreśliła mama wielokrotnego mistrza Polski.

Najwyżej doceniony w kategorii „Promocja Przez Sport” został Ludowy Klub Kolarski Warmia Biskupiec. Ponadto Działaczem Sportowym Roku okazał się Tomasz Struj, długoletni zawodnik, a obecnie wiceprezes LZS Orzeł Czerwonka, natomiast Wydarzeniem Roku – 70-lecie Orła Czerwonka. Poza tym tytuł Trenera Roku 2018 otrzymał Bartosz Zabłotny z Egidy. Ważnym wydarzeniem było wręczenie najzdolniejszym młodym sportowcom stypendiów sportowych. I tak, po 300 zł miesięcznie trafi do Przemysława Bąka, Wojciecha Nowakowskiego (obaj Egida), Laury Rybkiewicz i Sary Prusińskiej (obie Warmia).

Galę uświetniły występy biskupieckiej piosenkarki Julii Łach, grupy tanecznej Bienio & Soul Hitters oraz gwiazdy wieczoru — tańczącej na szarfie Martyny Pytel, akrobatki, która zachwyciła publiczność m.in. w programie telewizyjnym „Mam Talent”.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5