Szymon Rekita z Biskupca najlepszy w Turcji

2019-03-07 11:26:46(ost. akt: 2019-03-07 11:28:41)
Szymon Rekita (w różowej koszulce lidera) przyjmuje gratulacje od swoich grupowych kolegów z Leopard Pro Cycling

Szymon Rekita (w różowej koszulce lidera) przyjmuje gratulacje od swoich grupowych kolegów z Leopard Pro Cycling

Autor zdjęcia: Archiwum Warmii Biskupiec

Szymon Rekita, wychowanek Ludowego Klubu Kolarskiego Warmia Biskupiec, odniósł w Turcji życiowy sukces. Wygrał Tour of Antaly — wyścig bardzo wysoko notowany w międzynarodowej hierarchii kolarskich imprez.
Po niedawnym zwycięstwie w klasyku na Majorce Szymon Rekita odniósł kolejny sukces. Tym razem okazał się najlepszym kolarzem w Tour of Antalya.
 Zadecydowała o tym jego heroiczna jazda w trzecim etapie, nazwanym przez jego uczestników „królewskim”.

Był niezbyt długi (92 km), ale górzysty. Polak najpierw załapał się do 20-osobowej ucieczki, po czym na finiszu, z przewagą kilku sekund, samotnie minął linię mety, obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W ostatnim etapie (płaskim) skutecznie bronił swojej niewielkiej przewagi nad mocnym włoskim kolarzem Giovannim Lonardi.

Gdyby wygrał Włoch i uzyskał za to stosowną bonifikatę, zostałby zwycięzcą Tour of Antalya. Był jednak drugi na mecie, więc Rekita zachował koszulkę lidera. Szymon zyskał wiele cennych punktów do światowego rankingu.

— Szymon, jak i cały zespół, pojechał bardzo dobrze — powiedział menedżer drużyny Markus Zingen. — Nie dość, że wygrał generalkę, to jeszcze udało nam się zgarnąć triumf w klasyfikacji drużynowej. To dobry prognostyk przed kolejnymi startami — podkreślił Zingen.

— Już podczas obozu na Majorce czuliśmy się wszyscy bardzo dobrze — stwierdzia Szymon. — Liczyliśmy na dobre miejsca etapowe, ale zwycięstwo w generalce przerosło trochę moje oczekiwania. Ostatni etap, mimo że płaski, był bardzo trudny, ale dzięki kolegom z grupy utrzymałem koszulkę lidera. Jestem szczęśliwy, a całej drużynie mocno podniosło się morale.

Szymon urodził się 15 listopada 1994 roku w Biskupcu, kolarstwo zaczął uprawiać w 2006. Pierwszy i jedyny dotąd jego polski klub to Warmia Biskupiec, a pierwszy klubowy trener — Jerzy Kowalski (obecnie Dariusz Jaskulski). Po dwóch latach był już medalistą mistrzostw województwa. W rankingu PZKol juniorów w 2012 zajął pierwsze miejsce, a jego kolarską specjalnością stała się jazda indywidualna na czas.

Jest dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw Polski orlików w jeździe na czas, reprezentantem Polski, uczestnikiem mistrzostw Europy i świata. Był zwycięzcą wielu krajowych wyścigów i kilku zagranicznych. Za granicą reprezentował m.in. włoską grupę Altopack-Eppela V.C. Coppi Lunata, a obecnie luksemburską Leopard Pro Cycling.

lech

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5