Jubileuszowy Jarmark za nami

2018-12-28 09:13:46(ost. akt: 2018-12-28 10:49:48)

Autor zdjęcia: biskupiec.pl

Niekomercyjny, łączący mieszkańców miasta i gminy Biskupiec X Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow odbył się 22 grudnia.
Jarmark zaczął się tradycyjnie przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju przez biskupieckich harcerzy. Burmistrz Kamil Kozłowski przyjmując symboliczny płomień życzył wszystkim rodzinnych i radosnych świąt oraz dobrej zabawy na kiermaszu. Powtarzał te życzenia rozdając wigilijny opłatek i sianko na stół zebranym na Placu Wolności ludziom.

Jak co roku na scenie zaprezentowały się chóry i soliści z szkół i przedszkoli z gminy, a także dorosłe grupy z różnych firm i instytucji. Zaśpiewali m.in. pracownicy MOPS-u, szpitala, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Urzędu Miejskiego i Centrum Kultury, Turystyki i Sportu. Każda z kolędujących grup mogła liczyć na swoich wiernych fanów tłumnie zbierających się pod sceną.

Przez cały czas działały stoiska przygotowane przez mieszkańców poszczególnych wsi z terenu gminy, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, grupy wolontariuszy, a także lokalnych rękodzielników. Można tu było kupić domowe przysmaki na wigilijny stół, ręcznie wykonane dekoracje, niepowtarzalne upominki, mnóstwo ozdób. Kiermasz cieszył się olbrzymim powodzeniem, a odwiedzający go szczególnie chętnie robili zakupy na stoisku Stowarzyszenia „Przygarnij psiaka lub (i) kociaka”.

Na Placu Wolności powstała żywa szopka przygotowana przez sołectwo Stanclewo. Zwierzęta czuwające przy Dzieciątku chętnie dawały się głaskać i skubały przygotowane dla nich przysmaki, jakimi częstowały je dzieci. Nie zabrakło św. Mikołaja z pomocnikami (Misiem Polarnym i Bałwankiem Olafem), wśród gości jarmarku przechadzali się tez bajecznie przebrani szczudlarze. Dzieci mogły na specjalnym stoisku bawić się plastycznie w zimowym klimacie.

Biskupiecki Jarmark Świąteczny kojarzy się także ze światłem. Podświetlone sanie z reniferem, fontanna i bożonarodzeniowa ramka jak zwykle stały się głównym motywem robionych na placu pamiątkowych, rodzinnych zdjęć. Nie zabrakło świątecznej iluminacji drzewek i budynków. Gdy padający początkowo deszcz zmienił się w prószący śnieg rozświetlone centrum Biskupca wyglądało jak zaczarowana zimowa kraina. I to właśnie w tę scenerie wkroczyli artyści z Teatru Tańca i Ognia Transfuzja, którzy przygotowali pokaz tańca z ogniem. Dopracowany w każdym świątecznym detalu występ zebrał gromkie brawa widzów.

X Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow zakończył koncert uzdolnionej artystki pochodzącej z Biskupca – Martyny Jaskulskiej, której na gitarze akompaniował Piotr Dejnak. Świąteczny repertuar był zwieńczeniem trwającego kilka godzin wydarzenia.

źródło: biskupiec.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5