Znamy stypendystów artystycznych

2017-10-23 14:27:21(ost. akt: 2017-10-23 14:58:20)

Autor zdjęcia: UM w Biskupcu

Alicja Cygarowska, Ida Żabińska i Paulina Borzymowska będą otrzymywać stypendium artystyczne Burmistrza Biskupca. Promowanie szeroko pojmowanych lokalnych wartości to jeden z wyznaczników miast Cittaslow, do których należy Biskupiec.
To, co najlepsze może znajdować się blisko, a wielkich talentów wcale nie trzeba szukać w wielkich miastach z licznymi instytucjami kultury – to jeden z wniosków, jaki można było wysnuć po wysłuchaniu prezentacji młodych mieszkańców gminy Biskupiec na gali zorganizowanej 18 października w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu jako gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Na widowni znaleźli się dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy wszystkich placówek edukacyjnych z całej gminy. - Zaprosiłem Państwa ramię w ramię, pracujących w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych, bo wiem, że jako całość kształtują Państwo charaktery uczniów z gminy, a tym samym naszą przyszłość – mówił na gali burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. Przypominał też, że mimo zmianom w polskim systemie oświaty nikt z nauczycieli w gminie nie stracił pracy. Wspomniał o termomodernizacji budynków szkół i przedszkoli, na którą gmina Biskupiec otrzymała 13 mln zł unijnego dofinansowania.

Spotkanie w CKTiS było okazją do wręczenia nagród burmistrza dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi publicznych placówek oświatowych gminy Biskupiec, natomiast zarządzający szkołami i przedszkolami niepublicznymi otrzymali specjalne podziękowania.

W drugiej części wieczoru przed zgromadzoną publicznością oraz jurorami prezentowała się jedenastka zgłoszonych wcześniej przez dyrektorów szkół najbardziej utalentowanych młodych ludzi z terenu gminy Biskupiec. Wystąpili: Alicja Cygarowska (gitara), Julia Kotwasińska (śpiew), Jakub Kałędek (klarnet), Amelia Kwiatkowska (śpiew), Ida Żabińska (wiersz), Anna Ochnio (śpiew), Karolina Gudaniec (prace plastyczne), Natalia Heichel (śpiew), Paulina Borzymowska (pianino), Anna Łokuciejewska (śpiew) i Oliwia Ciechacka (śpiew).
Ich prezentacji na scenie uważnie przyglądali się członkowie jury, którzy już wcześniej tego dnia w rozmowie z każdym z nominowanym do stypendium poznawali ich talenty.

W komisji oceniającej biskupieckie talenty w tym roku zasiedli: Ewa Cichocka – jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata artystycznego Warmii i Mazur, wokalistka, aktorka związana z zespołem „Czerwony Tulipan”, Jolanta Niedziela-Chudzik – artystka, malarka mieszkająca w Raszągu, aktywizująca do działań artystycznych młodzież i starszych mieszkańców gminy Biskupiec oraz Jaromir Wroniszewski – aktor, współtwórca i członek kabaretu „Czyści jak łza”, twórca reportaży, słuchowisk, audiobooków i audycji radiowych.

W czasie obrad jurorów swój talent zaprezentował członek Krajowego Klubu Iluzjonistów - Łukasz Ogonowski. Uczestnik programu "Mam Talent" włączył w swój program widzów zgromadzonych w CKTiS.

Jurorzy wybrali najlepszą trójkę, która comiesięcznie przez cały rok 2018 będzie otrzymywać stypendium artystyczne w wysokości 300 złotych ufundowane przez Burmistrza Biskupca. – To był niezwykle trudny wybór, wszystkie występy były wspaniałe – mówiła przewodnicząca jury Ewa Cichocka. – Jednak kierowaliśmy się tym, kto według nas jest już gotowy jest do dalszej drogi artystycznej – tłumaczyła. Stypendium będą więc otrzymywać: grająca na gitarze Alicja Cygarowska, Ida Żabińska, która wyrecytowała własną poezję oraz grająca na pianinie Paulina Borzymowska. Stypendium ma ułatwić młodym artystom zgłębianie swoich pasji. O tym, jak bardzo te pieniądze przydają się w rozwoju przekonywali swoim występem zeszłoroczni laureaci stypendium artystycznego: Julia Łach, Olga Król oraz Piotr Gańko.

UM w Biskupcu2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5