Plaga barszczu Sosnowskiego w Bęsi. Kilka hektarów rośnie na polu

2017-06-26 11:28:59(ost. akt: 2017-06-26 13:19:40)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Kilka hektarów barszczu Sosnowskiego rośnie na łąkach w pobliżu Bęsi. Uwaga, ta niebezpieczna roślina może dotkliwie poparzyć. Barszcz ma ma być niedługo usunięty.
Jeden z naszych czytelników alarmuje o rosnącym w Bęsi barszczu Sosnowskiego. Z informacji od czytelnika, wynika, że w okolicy rosną całe hektary tej niebezpiecznej rośliny.

O problemie, wiedzą już okoliczne władze. — Gmina jest już poinformowana. Jadę właśnie na zebranie w urzędzie gminy, to jeszcze o tym porozmawiam — powiedział nam Jacek Markowicz sołtys Bęsi.

Dodaje również, że barszcz Sosnowskiego zostanie w najbliższym czasie wycięty. — Wkrótce na miejsce wybierze się firma, która zajmie się usuwaniem barszczu. Wszystko już jest załatwione — precyzuje Markowicz.

Przypomnijmy, że w przypadku poparzenia się rośliną, należy przemyć skórę wodą z mydłem i osłonić ją przed słońcem.

Pole porośnięte Barszczem Sosnowskiego znajduje się na przeciwko ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Bęsi, nad jeziorem Bęskim. Trwają tam letnie obozy judo i językowy dla dzieci i nastolatków z Warszawy.

Zapytaliśmy grupę najmłodszych judoków, czy ktoś ich informował o rosnącej w Bęsi niebezpiecznej roślinie. Chórem odpowiedziały, że nie. Gdy jednak pytamy o Barszcz Sosnowskiego odpowiadają, że wiedzą o tym. W recepcji ośrodka na tablicy ogłoszeń wisi informacja o tej roślinie i niebezpieczeństwach z nią związanych. Nastolatkowie z obozu językowego wczoraj mieli specjalne zajęcia na ten temat.

Jak reagują na Barszcz mieszkańcy Bęsi? — Prawdę mówiąc to już nikt tu nie zwraca na to uwagi. On wrósł w krajobraz Bęsi — odpowiada 45-letni mężczyzna. — Od dzieciaka pamiętam, że był i ciągle jest. Oczywiście wiemy tu, że jest trujący i niebezpieczny dlatego nie chodzimy tam gdzie rośnie. Inaczej może być z turystami, którzy chcą zobaczyć zrujnowany pałac i wiatrak. Zarówno na terenie dawnego zakładu rolnego jak i przy pałacu i wiatraku jest go do cholery. Oczywiście powinien być usunięty — mówi mężczyzna.

Dodaje, że wie, iż usunięcie tej rośliny jest trudne. Gdy wyrósł mu na jego ogródku stosował i środki chemiczne i wrzącą wodę. Wykopywał krzewy ale nic to nie dawało. - Po prostu zacząłem uprawiać ziemię tam gdzie rósł i wreszcie zniknął. Nie dawałem mu po prostu urosnąć i zakwitnąć - opowiada.

Wracając z Bęsi, gdzie Barszcz rośnie tuż za posesją szkoły, na polach i w lesie (i jest to jedyne miejsce gdzie jest tabliczka z ostrzeżeniem o tej roślinie) dojrzeliśmy pojedynczy krzew przy drodze krajowej nr 57 w Tejstymach.

Jak się ustrzec przed poparzeniem?
- Nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk.
- Nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
- W upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.


Barszcz w Górowie w gminie Kolno

W Górowie w gminie Kolno, barszczem rosnącym przy drodze już się zajęto. Roślina została wycięta, tak jak w zeszłym roku.


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxx #2277419 | 185.140.*.* 2 lip 2017 20:52

  Gmina Jeziorany Kalis Wójtówko Ustnik.Władza ma barszcz w du..e nic nie robi

  odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz #2274749 | 46.76.*.* 28 cze 2017 19:06

  Dzikowo gmina Gorowo ilaweckie od cholery tego rosnie

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Biskupczanin #2273824 | 89.228.*.* 27 cze 2017 10:23

  Dobre. Na głównym pasku jest Biskupiec, a pod artykułem już Kolno. Proszę redaktorów zmienić na Kolno, ponieważ Bęsia leży na terenie gminy Kolno, a nie Biskupca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gringo #2273821 | 89.228.*.* 27 cze 2017 10:17

  Maczetą go! Maczetą!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. To za Gierka sprowadzono ten barszcz #2273776 | 88.156.*.* 27 cze 2017 08:41

  W celu karmienia nim krów. konopi nie wolno uprawiać. Wyrywaja zkorzeniami a temu dziadostwu pozwalają odrastać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5