Miliony dla Orzysza na kolejne inwestycje [ZDJĘCIA]

2023-10-13 10:52:52(ost. akt: 2023-10-13 10:53:29)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Ponad 15 milionów złotych rządowego wsparcia trafiło do gminy Orzysz. Pieniądze między innymi na remonty i przebudowę dróg oraz budowę tężni solankowej pochodzą z różnych programów, w tym z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
W poniedziałek, 9 października, dobre wieści dla gminy i jej mieszkańców, przywiozła do Orzysza wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, kandydatka PiS do Sejmu.
— Współpraca między rządem a samorządem ponad podziałami politycznymi zawsze przynosi korzyści mieszkańcom i mieszkańcy zawsze z nich korzystają. Dziś to 12 milionów złotych, ale nie jest to ostatnie słowo jakie mówię w regionie i województwie warmińsko-mazurskim — podkreślała w Szwejkówku Olga Semeniuk-Patkowska. — Staram się aby mój kontakt docierał do jak najmniejszych obszarów, tam gdzie infrastruktura drogowa, zdrowotna, czy społeczna są zaburzone i aby właśnie w tych regionach środki finansowe były.

Szwejkówko, Okartowo i Orzysz — serię spotkań minister Olgi Semeniuk-Patkowskiej z mieszkańcami gminy zwieńczyło klimatyczne, wspólne ognisko w Ogrodzie Spotkań orzyskiego osiedla określanego jako Zielona Dolina. Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ właśnie okoliczni mieszkańcy doczekali się środków na wyczekiwaną budowę dróg Zacisze oraz Juliusza Słowackiego (o co zabiegali mocno m.in. radny Krzysztof Grądzki oraz prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej – Krzysztof Marusiński).

Wspomniane ok. 15 milionów dla Gminy Orzysz ma lokalnie znaczenie tym większe, że początkowo tzw. Polski Ład właściwie ów teren omijał.

– Właśnie tego dotyczyła pierwsza rozmowa, którą blisko dwa lata temu odbyłam z burmistrzem Zbigniewem Włodkowskim. Dziś ta dwuletnia współpraca przynosi owoce, czego dowodem są te środki. Szczególnie cieszy mnie również fakt, że udało się pozyskać fundusze na budowę w Orzyszu tężni solankowej. Województwo warmińsko-mazurskie nie bez przyczyny uznawane jest za teren wyjątkowy pod względem turystycznym. I ta turystyka wciąż musi być rozwijana – stwierdziła Olga Semeniuk-Patkowska.

– Ta tężnia idealnie wpisuje się w nową strategię gminy pn. „Orzysz – miasto zielonych projektów”, w której tworzenie bardzo aktywnie włączają się m.in. obecni tu mieszkańcy Zielonej Doliny —mówił Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza — Kolejnymi krokami będą „Orzysz – miasto park” oraz „Orzysz – miasto uzdrowiskowe”. To ambitny plan, czeka nas dużo wyzwań. Tym bardziej, że naprawdę niełatwo spełnić kryteria, które pozwolą zdobyć status miasta uzdrowiskowego.2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5