Nasze plany są konkretne i realne

2022-05-07 07:00:00(ost. akt: 2022-05-07 07:13:21)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Piszu

— Trzy najważniejsze sfery warunkujące poziom życia mieszkańców naszego powiatu to zdrowie, bezpieczeństwo oraz oświata. Są to też najważniejsze kierunki działań zarządu powiatu piskiego — mówi Andrzej Nowicki, starosta piski.
Andrzej Nowicki, starosta piski
Andrzej Nowicki, starosta piski

— Powiat piski, sercu bliski... Zauważyłam, że hasło to coraz częściej pojawia się w oficjalnych materiałach urzędu, również w mediach. Skąd właściwie te słowa?

Hasło, które oficjalnie towarzyszy działaniom powiatu od początku obecnej kadencji, tak naprawdę daje obraz tego, co od lat realizujemy i na co jako władze samorządowe powiatu piskiego stawiamy. Powiat zawsze starał się działać na rzecz wszystkich mieszkańców powiatu. Żyjemy w tym miejscu i tu widzimy naszą przyszłość. Stąd oczywistym jest, że wszystko, co dzieje się na obszarze powiatu — tak jak każdemu, kto jest związany z tym miejscem — jest równie bliskie nam samorządowcom — tym bardziej mnie, staroście piskiemu.

— Nawiązując do hasła, jakie działania podjęte przez powiat, by mieszkańcom żyło się lepiej, były — pana zdaniem — najważniejsze?

— Trzy najważniejsze sfery to zdrowie, bezpieczeństwo oraz oświata. Są to też najważniejsze kierunki działań zarządu powiatu piskiego. Bez szpitala powiatowego nie może być mowy o zabezpieczeniu podstawowych potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Bez dobrej jakości dróg powiatowych nie ma mowy o rozwoju tego regionu ani o bezpieczeństwie jego mieszkańców, jak również turystów odwiedzających nasz powiat.

Oświata z kolei to wyposażenie młodzieży powiatu w odpowiednie narzędzia i kompetencje, by bez kompleksów mogli sprostać wyzwaniom współczesnego świata, tak jak ich równicy z większych aglomeracji.

Nie ustajemy w podejmowaniu wysiłków, aby zapewnić jak najlepszą infrastrukturę w każdej ze wspomnianych sfer, pozyskując przy tym z sukcesem środki zewnętrzne na realizację inwestycji służących mieszkańcom.

W ostatnim czasie wśród najważniejszych inwestycji było zmodernizowanie oddziału zakaźnego szpitala powiatowego. Wiem, że była to bardzo długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Tak jak cały zarząd powiatu i nasi radni jestem głęboko przekonany, że realnie wpłynie to na bezpieczeństwo zdrowotne nas wszystkich. Poza tym ważne jest, że świadczenia w zakresie leczenia zakaźnego świadczone będą na miejscu, bez jakże uciążliwych dojazdów do innych placówek, a do tego w odpowiednich warunkach spełniających najwyższe standardy.

— A co z pozostałymi sferami, które pan wymienił?

— Stawiamy na drogi powiatowe. Uważam, że bez dobrej komunikacji i infrastruktury drogowej, jako obszar powiatu piskiego, nie mamy możliwości dalszego rozwoju. Jest to bardzo ważny aspekt i mogę z dumą się pochwalić, że dzięki dobrej współpracy zarządu i rady powiatu, ale też umiejętności pracowników naszych jednostek, w szczególności Powiatowego Zarządu Dróg w Piszu, pozyskaliśmy dotąd kilkadziesiąt milionów złotych na budowę i modernizację dróg powiatowych.

Zmiany na drogach powiatowych widać gołym okiem. Wiem, że są to zmiany odczuwalne przez mieszkańców, bo takie głosy słyszę podczas bezpośrednich rozmów. Co najważniejsze, dobre drogi to też bezpieczeństwo naszych dzieci i bliskich, dobry i sprawny dojazd policji i służb ratowniczych. Jedynie w ostatnim roku przebudowaliśmy drogi na odcinkach: Łupki - Rybitwy, ulic Słonecznej i Lipowej w Piszu, Drygały - Skarżyn, Długi Kąt - Kowalewo, Cierzpięty - Ublik, odcinek w miejscowości Zdunowo, czy też w Rostkach Skomackich.

Jedną z obecnie realizowanych najistotniejszych inwestycji drogowych jest przebudowa drogi w miejscowości Wejsuny, której koszt realizacji opiewa na kwotę prawie 15 mln złotych. Śmiało można uznać to za jedną z naszych sztandarowych inwestycji drogowych w ostatnim czasie, na którą pozyskaliśmy dofinansowanie rządowe z Polskiego Ładu. Przebudowa tej drogi znacząco wpłynie nie tylko na jakość życia okolicznych mieszkańców, ale również przyczyni się do rozwoju turystycznego regionu.

Do tego podkreślę, że na kolejne ponad 7 dróg w zeszłym roku opracowano dokumentację techniczną — tym samym przygotowujemy się do kolejnych modernizacji dróg. Podkreślę, że są to inwestycje prowadzone na terenie każdej z gmin, co potwierdza tezę i nasze hasło, że bliski jest nam cały powiat oraz wszyscy jego mieszkańcy w równym stopniu.

Jako starostę i gospodarza tego obszaru bardzo cieszy mnie fakt, że wszelkie nasze plany co do inwestycji na terenie powiatu realizowane są bardzo skutecznie. Jest to też zasługa tego, że jako radni i zarząd potrafimy dojść do konsensusu, uwzględniając interes publiczny ogółu mieszańców. Chciałbym podkreślić też duże zaangażowanie posła na Sejm Jerzego Małeckiego, który swoimi działaniami niezmiennie wspiera nasz powiat w każdej sferze, między innymi w efektywnym pozyskaniu środków z funduszy rządowych na realizację inwestycji na rzecz mieszkańców powiatu.

— Jakimi działaniami może się pan pochwalić w obszarze oświaty?

— Tylko w ostatnim roku w szkołach powiatowych było realizowanych ponad 12 dużych projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Mając na uwadze podnoszenie poziomu kształcenia w naszych placówkach, realizujemy inicjatywy związane z przygotowaniem zawodowym uczniów — w tym organizowane są zagraniczne staże i praktyki zawodowe w krajach takich jak Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy.

W ramach tych samych projektów nasze placówki pozyskują doposażenie tak ważne w nabyciu odpowiednich umiejętności. Wśród dużych inwestycji infrastrukturalnych oczywiście pochwalę się realizowaną obecnie inwestycją, jaką jest poprawa efektywności energetycznej budynku warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych z Biblioteką Pedagogiczną w Piszu.

W efekcie tego działania nastąpi nie tylko termomodernizacja obiektu, ale też zamontowana zostanie nowa niezależna instalacja c.o. i fotowoltaika, co znacznie wpłynie na ograniczenie kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Koresponduje to z wizją powiatu kreowaną przez Zarząd Powiatu jako miejsca nowoczesnego, przyjaznego środowisku, w którym mieszkańcom żyje się lepiej i wygodniej, a co najważniejsze w którym mieszkańcy widzą swoje miejsce na ziemi.

— A co z planami na przyszłość?

— W najbliższej przyszłości planujemy konsekwentnie realizować politykę rozwoju trzech obszarów: poprawy poziomu ochrony zdrowotnej, jakości komunikacji oraz oświaty. Kolejne drogowe inwestycje nabierają tempa. Na bieżąco wspieramy nasz szpital i jego inicjatywy na rzecz dalszej modernizacji usług.

Przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowania krajowego i unijnego, przygotowując m.in. różnego typu dokumentacje techniczne niezbędne do składania wniosków. Nie mam możliwości wymienić tu z nazwy wszystkich działań, projektów i inicjatyw, które realizujemy w pozostałych sferach działalności powiatu, bo zabrakłoby nam nie tylko dnia, ale i miejsca na łamach Państwa gazety.

Obecnie jednym z ważniejszych projektów jest projekt realizowany na rzecz muzeum w Praniu, dzięki któremu między innymi prawie osiemdziesięcioletnia wystawa stała zyska nowoczesny, dostosowany do potrzeb dzisiejszego odbiorcy wymiar. Prace planujemy zakończyć jeszcze w tym roku. Jest to kolejny projekt, na który z sukcesem pozyskaliśmy fundusze zewnętrzne i realizujemy go we współpracy z litewskim partnerem. Już dziś serdecznie zapraszam czytelników do odwiedzenia muzeum po zakończeniu prac. Na realizację inwestycji w tym roku w budżecie zaplanowaliśmy ponad 40 milionów złotych. Kwota mówi sama za siebie.

Cały czas staramy się podnosić też poziom usług kierowanych do naszych mieszkańców. Tu też mamy plany, by coraz więcej usług mogło być realizowanych bez bezpośredniej wizyty w urzędzie. Myślę, że to dobry kierunek służący wygodzie naszych mieszkańców, tym bardziej w czasach, w których tak bardzo jesteśmy zabiegani. Nasze plany są konkretne i realne, a nad ich wykonaniem każdego dnia pracuje wykwalifikowany i doświadczony zespół pracowników zarówno starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu.

— Jak widzi pan powiat za kilkanaście lat?

— Jako miejsce godnego życia, przyjazne mieszkańcom i turystom. Miejsce ciekawe, przyciągające nie tylko swoimi niezaprzeczalnymi walorami przyrodniczymi, ale i bogatą ofertą spędzania czasu wolnego. Miejsce, w którym nie zabraknie pracy, dobrych szkół i szerokich możliwości rozwoju osobistego. Miejsce bliskie sercom nas wszystkich. Mój powiat zawsze był i będzie bliski mojemu sercu.

Elżbieta Żywczyk


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5