Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

I Wojewódzka Dyskusja Literacka DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP

Tematem debaty była powieść Mariusza Sieniewicza “Plankton”, nominowana do regionalnej nagrody “Wawrzyn- Literacka Nagroda Warmii I Mazur”

10 maja 2018 r. o godz. 17.00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się I Wojewódzka Dyskusja Literacka Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą książką był "Plankton" Mariusza Sieniewicza, nominowany do regionalnej nagrody "Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2017". Dwa Kluby DKK dla dorosłych i dla młodzieży spotkały się w bibliotece przy ul. Ogrodowej 1a w celu omówienia książki. Dyskusja była bardzo interesująca, bowiem powieść jest sumą lęków i obaw, które dotykają nas współcześnie. Świeże przemyślenia młodzieży kontra dojrzałe seniorów wywołały wspaniały dyskurs. Co tylko utwierdziło nas, bibliotekarzy, w przekonaniu, że młodzież wcale nie czyta coraz mniej.

Autor prowokuje i stawia pytanie: „Kim jest człowiek w obliczu religii i władzy?”. Podsumowując dyskusję stwierdziliśmy, że książka jest trudna, pełno w niej symboli, przeczytanie tej książki wymagało wiele wysiłku. Niektóre fragmenty książki były wręcz nie do przyjęcia. Oby świat przedstawiony w powieści został jedynie wizją science fiction.

Dyskusja była bardzo udana, choć styl literatury prezentowanej przez Pana Sieniewicza nikogo nie zachwycił. Treść książki była przyczynkiem do poruszenia wielu tematów i problemów społecznych oraz religijnych dywagacji. Książka raziła wielu niedokończonymi wątkami, niekonsekwencją, przesadnym epatowaniem znajomością literatury łacińskiej bez stosowania przypisów.
Ale na pewno nikt nie został wobec powieści obojętny. Cel osiągnięty!

O tej samej godzinie w czterech innych bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego, o czterech kolejnych książkach nominowanych do nagrody, dyskutowały kluby dla dorosłych.

15 maja 2018 r. , o godz, 13.00 podczas uroczystej gali w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zostanie ogłoszony werdykt kapituły oraz wręczenie nagrody laureatowi.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Joanna Turuta oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP odbyła się I Wojewódzka Dyskusja Literacka DKK
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5