Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

Niepełnosprawni są wśród nas

Przedszkolaki z Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach wiedzą z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne, a to zasługa warsztatów zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych .


3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – dzień szczególny dla dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach. W tym roku uświetniliśmy ten dzień kolorem zielonym, który „przeznaczony jest dla takich wartości jak nadzieja, stabilizacja, harmonia, wierność czy lojalność. Zieleń to oczywiście kolor zwiastujący wiosnę, oznaki budzącej się przyrody i sił witalnych”, a wiemy, że tego najbardziej potrzebują osoby zmagające się, na co dzień z niepełnosprawnością.
Nauczyciele naszej placówki do obchodów tego wyjątkowego dnia przygotowywali się wcześniej prowadząc warsztaty o tematyce niepełnosprawności. Zajęcia te były przeprowadzone tematycznie, m.in: „Kolory mają zapach” oraz ”W świecie ciszy i ciemności” gdzie uczestnicy dowiedzieli się, jak dużą rolę w rozwoju oraz w poznawaniu świata odgrywają zmysły: zmysł wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Zajęcia „Zapytaj, a opowiem Ci o sobie” zostały zaproponowane przez nauczycieli logopedów, w celu zapoznania przedszkolaków z różnymi możliwościami komunikowania się dzieci z zaburzeniami mowy.
Zajęcia prowadzone przez nauczycieli rehabilitantów pod tytułem „Porusz ciało” miały na celu uświadomić innym, z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnością ruchową.
Warsztaty o takim samym charakterze zorganizowaliśmy również dla zaproszonych gości. Nasze zaproszenie przyjęli m.in: Magdalena Motylicka - Szostko - przedstawiciel PCPR, Małgorzata Mycio - przedstawiciel Rady Miasta oraz uczniowie klasy II A z Zespołu Szkolno - Przedszkolego nr 1 w Bartoszycach wraz z p. Małgorzatą Mańkowską i Anną Sośnicką. Podczas tych zajęć uczestnicy wcielili się w osoby niepełnosprawne wykonując proste czynności np. (wiążąc buty, zapinając guziki), mając na rękach za duże i nie wygodne rękawiczki, podpisując się na kartce z zawiązanymi oczami, przechodząc po torze przeszkód z ograniczonymi ruchami nóg a nawet jak obrać jabłko, gdy ma się sprawną tylko jedną rękę.
Wszystkie czynności wykonywane przez uczestników były przygotowane tak, aby mieli oni możliwość odczucia, ograniczeń, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.
Dzięki tej akcji mogliśmy uświadomić innym jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa rewalidacja, akceptacja zrozumienie i równe traktowanie. Stąd tak ważne w naszej codzienności jest wpajanie wartości, nauki szacunku i tolerancji, którymi powinnyśmy kierować się od najmłodszych lat.
Uwieńczeniem tych działań było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niepełnosprawni są wśród nas”. W konkursie wzięły udział dzieci z naszego przedszkola a prace wykonali wspólnie ze swoimi rodzicami.
Wyłonieni Laureaci konkursu:
1. Zuzia Mroczek
2.Michał Kruk
3.Alicja Puszkiewicz
Szczególne wyróżnienie zdobył:
Dorian Pieczonka

Anna Popielarz, Beata Stachowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BeataS oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Niepełnosprawni są wśród nas
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5