Tylko w weekend zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących

2023-11-14 13:19:12(ost. akt: 2023-11-15 10:30:54)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wysokie kary i apele nie odstraszają osób, które wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Takie lekkomyślne zachowania mogą mieć fatalne konsekwencje.
W sobotę, 11 listopada na ulicy Dolnej w Ornecie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 28-letniego kierującego audi. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo okazało się, że samochód, którym jechał nie posiada aktualnych badań technicznych i miał niesprawne podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a policjanci zatrzymali również dowód rejestracyjny pojazdu. Za wykroczenie kierowania pojazdem bez aktualnych badań technicznych 28-latek został ukarany mandatem w wysokości 100 zł, natomiast za brak podświetlenia tablicy rejestracyjnej policjanci zastosowali wobec mężczyzny pouczenie. Kierujący odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Również w sobotę w Lidzbarku Warmińskim na ul. Żytniej policjanci kontrolowali 21-letniego kierującego osobowym fordem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 0,28 promila alkoholu w jego organizmie. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, natomiast samochód, którym kierował przekazano osobie wskazanej. 21-latek odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

W niedzielę, 12 listopada o godzinie 11:00 w Miłogórzu policjanci kontrolowali jadącego drogą krajową nr 51 rowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 49-latka wykazało ponad 0,4 promila alkoholu w jego organizmie. Przejażdżka skutkowała nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1000 zł.

Tego samego dnia w Ornecie na ul. Żelaznej policjanci kontrolowali 50-letniego kierującego mercedesem. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny, a pojazd, którym jechał przekazali osobie wskazanej. Kierujący odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

---------------------------------------------------
Konsekwencje prawne jazdy pod wpływem alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

- grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,

- zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

- 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,

- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Ponadto, niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

kpp/tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5