Policjanci zorganizowali debatę społeczną pt. ”Współczesne zagrożenia młodzieży. Narkotyki i inne środki psychoaktywne”"

2023-11-13 08:12:55(ost. akt: 2023-11-13 08:18:41)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Policjanci zorganizowali debatę społeczną pt. ”Współczesne zagrożenia młodzieży. Narkotyki i inne środki psychoaktywne”. Spotkanie odbyło się 8 listopada w Bartoszyckim Domu Kultury. Najważniejszym celem debaty było zwiększenie świadomości młodzieży o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, innych środków psychoaktywnych oraz o konsekwencjach ich zażywania i zachowania niezgodnego z prawem.
W środę 8 listopada 2023r. przed południem w Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się debata społeczna pt. ”Współczesne zagrożenia młodzieży. Narkotyki i inne środki psychoaktywne”, której organizatorem był Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach.

W debacie społecznej udział wzięli zaproszeni goście: Sebastian Bogdan reprezentujący Starostę Bartoszyckiego, Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss, pracownik Wydziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bartoszycach Magdalena Dmitruk, Kierownik Poradni Profilaktyczno – Konsultacyjnej przy Stowarzyszeniu „MONAR” w Bartoszycach Iwona Jedwabnik, nauczyciele, pedagodzy oraz uczniowie Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i 2 w Bartoszycach, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach, Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim oraz kierownictwo i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

Oficjalnie przywitał przybyłych gości oraz przedstawił cel debaty I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach mł. insp. Tomasz Skarżyński. W dalszej części spotkania Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss powiedział o szkodliwości oraz wpływie substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.

Następnie przedstawicielka Poradni Profilaktyczno – Konsultacyjnej przy Stowarzyszeniu „MONAR” w Bartoszycach Iwona Jedwabnik przekazała informacje dotyczące ośrodka, zasad funkcjonowania, postępowania w przypadku zgłoszenia się dziecka oraz omówiła współczesne zagrożenia i problemy dzieci i młodzieży zgłaszających się do ośrodka.

Na koniec, asp. szt. Wojciech Szerejko Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, poinformował o konsekwencjach prawnych podejmowanych wobec osób nieletnich, popełniających czyny karalne.

Młodzież dowiedziała się jakie zachowania są przejawami demoralizacji i jak powinni się zachowywać na terenie szkoły, jak i poza nią.

Głównym celem spotkania, było zwrócenie uwagi na to, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy, pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami.

Młodzież dowiedziała się również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) oraz aplikacji Moja Komenda. KMZB to aplikacja, za pomocą której przez Internet ludzie mogą dokonywać różnego rodzaju zgłoszeń i nieprawidłowości w ich okolicy.

Zgłoszenia takie są następnie szczegółowo weryfikowane przez Policję, a w przypadku ich potwierdzenia następuje próba ich wyeliminowania lub przekazania sprawy dla innych instytucji jeżeli usunięcie nieprawidłowości nie leży w kompetencji Policji.

Zaś aplikacji Moja Komenda umożliwia w bardzo szybki sposób znalezienie swojego dzielnicowego i numeru kontaktowego do niego oraz najbliższą jednostkę Policji.
Źródło: KPP
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5