Uzdrowisko Górowo Iławeckie na ukończeniu

2023-10-25 10:00:00(ost. akt: 2023-10-25 11:27:57)
W Nowej Wsi Iławeckiej powstaje uzdrowisko

W Nowej Wsi Iławeckiej powstaje uzdrowisko

Autor zdjęcia: arch. Mirona Sycza

Na wiosnę przyszłego roku najprawdopodobniej pierwsi kuracjusze będą mogli skorzystać z uzdrowiska w Nowej Wsi Iławeckiej w powiecie bartoszyckim. Prace budowlane dobiegają końca.
Przypomnijmy, po ustanowieniu na terenie gminy Górowo Iławeckie w powiecie bartoszyckim obszaru ochrony uzdrowiskowej tamtejszy samorząd rozpoczął serię inwestycji mających prowadzić do powstania na terenie Nowej Wsi Iławeckiej uzdrowiska.

„Gmina Górowo Iławeckie to miejsce, gdzie życie toczy się pozornie tak samo jak gdzie indziej, jednakże tylko ten, kto tutaj mieszka i zawita, wie, że to miejsce szczególne. Decydując się choćby na krótki pobyt w naszych malowniczych okolicach, z pewnością zgodzicie się Państwo ze stwierdzeniem, że górowszczyzna stanowi doskonałą ofertę dla osób szukających ciszy i spokoju na łonie natury, w otoczeniu atrakcyjnych obiektów przyrodniczych i malowniczych krajobrazów, a także licznych zabytków architektonicznych – a wszystko to tuż przy granicy Unii Europejskiej” — można przeczytać w opisie inwestycji, która ma przyczynić się do ożywienia regionu i poprawy zdrowia mieszkańców Warmii i Mazur.

Jak informuje nas wójt gminy Bożena Olszewska-Świtaj, prace nad uzdrowiskiem dobiegają końca.
— Przewidujemy, że budowa uzdrowiska zakończy się do końca roku. Następnie będzie trzeba obiekt wyposażyć, musi przejść konieczne odbiory. Pierwsi kuracjusze pojawią się u nas nie wcześniej niż w drugim kwartale 2024 roku — mówi.

Główne obiekty o charakterze uzdrowiskowym, wybudowane przez gminę to m.in. pawilon uzdrowiskowy z pijalnią wód i salami do hydroterapii, masażu i grotą solną, a do tego tężnie solankowe. Powstaje także zakład przyrodoleczniczy z basenem i infrastrukturą techniczną. Jego budowa ma być zakończona w tym roku.

Uzdrowisko początkowo nie będzie miało własnych miejsc noclegowych, ale powstanie tej inwestycji może się przyczynić do zorganizowania w regionie dodatkowej infrastruktury turystycznej. Gmina, jako samorząd, takich bowiem nie może zapewnić.

— Dysponujemy jednak działkami, robimy koncepcję zagospodarowania, dysponujemy większą przestrzenią niż na początku inwestycji i będziemy mogli zapewnić tereny pod budowę pensjonatów, miejsc noclegowych czy innych ośrodków, na przykład gastronomicznych — podkreśla Bożena Olszewska-Świtaj i dodaje, że budowa uzdrowiska to także szereg innych, niezbędnych do jego funkcjonowania, zadań. — To również budowa drogi dojazdowej, ścieżki rowerowej, już powstała sieć kanalizacyjna. Potrzebne było także wybudowanie oczyszczalni ścieków.

Jak z kolei podkreśla Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zakłada rozwój uzdrowisk, szczególnie w części przygranicznej regionu.

— Można było się dziwić, że Warmia i Mazury nazywane są zielonymi płucami kraju, a uzdrowiska znajdują się głównie na południu Polski. Założyliśmy więc, że dobrymi miejscami, by takie uzdrowiska powstały u nas, to Gołdap, gmina Górowo Iławeckie, Miłomłyn, Frombork czy Lidzbark Warmiński — mówił wicemarszałek i zaznacza, że w przypadku inwestycji, o której mowa, ważne jest występowanie tam źródeł borowinowych. Kąpiel w zawiesinie borowinowej działa przeciwbólowo, poprawia ukrwienie, ułatwia wchłanianie wysięków (płynów powstających w przebiegu zapaleń) pojawiających się w różnych stanach chorobowych.

— Istotne jest to, że północna część naszego województwa jest dość mocno zmarginalizowana. To ponad 200 kilometrów ściany na granicy z Rosją. Tam możliwości rozwoju są niezwykle trudne. Wydaje mi się, że rozwój funkcji uzdrowiskowej bardzo wspomoże te regiony, a jednocześnie przyczyni się do poprawy zdrowia mieszkańców naszego regionu — podkreśla Miron Sycz.
RAZ

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5