Młodzież rozmawiała o sztucznej inteligencji [zdjęcia]

2023-09-27 11:52:23(ost. akt: 2023-09-27 12:27:14)

Autor zdjęcia: Materiały starostwa powiatowego

"Sztuczna inteligencja w roli głównej" — pod takim tytułem w auli Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach 22 września odbyło się II Powiatowe Młodzieżowe Forum Partycypacji Społecznej. Uczestniczyła w nim młodzież ze wszystkich czterech ponadpodstawowych szkół powiatu bartoszyckiego.
Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu spotkań "Myślimy globalnie, działanie lokalnie’", które Starostwo Powiatowe rozpoczęło ponad dwa lata temu, a skierowane jest do młodzieży.

Oficjalnego otwarcia forum dokonała sekretarz powiatu bartoszyckiego Aleksandra Siemaszko. O dotychczasowym przebiegu działań, realizacji wspólnych projektów z udziałem młodzieży opowiedziała Katarzyna Basak - naczelnik Wydziału Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, Promocji i Strategii Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

W podróż po świecie sztucznej inteligencji, młodzież zabrał Wojciech Kardyś, który pojawił się na forum specjalnie na zaproszenie Fundacji Empiria i Wiedza. Zastosowanie AI, rekomendacje na platformach streamingowych, wyszukiwanie w Google, generowanie grafik, tworzenie wirtualnych postaci, tworzenie generowanych influencerów itp. były przedmiotem wystąpienia specjalisty do spraw komunikacji internetowej, digital marketingu oraz personal brandingu.

Kolejnym gościem był Tobiasz Bykowski — młody człowiek, na co dzień zaangażowany w Alterity, zapoznał swoich kolegów i koleżanki z tematyką usprawnienia swojego życia za darmo przy pomocy sztucznej inteligencji.

Przekazał swoim rówieśnikom mnóstwo porad i cennych wskazówek, szczególnie istotnych jeśli chodzi o odrabianie lekcji i przygotowywanie prezentacji. Uczniowie byli żywo zainteresowani doświadczeniem młodego człowieka jeśli chodzi o wykorzystanie narzędzi AI.

Ostatnim ekspertem był Patrycjusz Kuzia, znany mieszkańcom powiatu bartoszyckiego założyciel autorskiej kawiarni "Kafka", przedsiębiorca i społecznik. W sposób bardzo obrazowy opowiedział młodzieży, jak wykorzystuje sztuczną inteligencję w gastronomii.

Forum zakończyły warsztaty stolikowe z udziałem wszystkich ekspertów. Warsztaty te miały charakter interaktywny. Młodzi mówili o plusach i minusach sztucznej inteligencji, dowodząc, iż AI to wciąż otwarta księga. Może wnieść bardzo dużą wartość, ale trzeba mieć konkretne rozwiązania, wiedzieć, jaki jest cel we wdrażaniu tego narzędzia.

Niezaprzeczalnie sztuczna inteligencja przyspieszy, zautomatyzuje naszą pracę i pozwoli zaoszczędzić czas. Trudno jednak sobie wyobrazić, że w najbliższym czasie AI może zastąpić ludzi w relacjach z drugim człowiekiem. Tutaj potrzebujemy otwartości myślenia i przełamywania barier i przyzwyczajeń w funkcjonowaniu wszystkich sfer naszego życia.

— Spotkanie było bardzo owocne, informacja zwrotna od młodzieży pokazała, że warto ideę młodzieżowego forum kontynuować — podsumowała Katarzyna Basak.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5