Od dwóch dekad czekają na wykup mieszkań. Radni zadecydują

2023-09-21 16:09:35(ost. akt: 2023-09-21 16:26:22)

Autor zdjęcia: Cz

Mieszkańcy jednego z bloków w Bartoszycach od 20 lat czekają na możliwość wykupu mieszkań. Czas mija, a ceny niestety rosną. Liczą na to, że miejscowi radni w końcu przychylą się do ich prośby. Będą na to mieli szansę podczas wrześniowe sesji rady.
Po 20 latach mieszkańcy ulicy Bema 51 w Bartoszycach ponownie starają się o możliwość wykupienia swoich mieszkań. Jak podkreślają, przy obecnej władzy miasta mają realną szansę na zrealizowanie swoich marzeń.

— Pan burmistrz Piotr Petrykowski wspiera mieszkańców, a Komisja Gospodarki Miejskiej przy Radzie Miasta, w trakcie spotkania, które miało miejsce we wrześniu 2022 roku, nie miała nic przeciwko temu. W trakcie rozmowy z około 50 osobami zamieszkującymi budynek przy ul. Bema 51 przychylnie wypowiadali się na temat sprzedaży mieszkań. Członkowie podnieśli jedynie sprawę sporządzenia niezbędnej dokumentacji, która powinna być wykonana na potrzeby zbycia lokali zgodnie z obowiązującym prawem — opisuje nam pan Jan, jeden z zainteresowanych mieszkańców bloku przy Bema.

Jak podkreślają mieszkańcy, w pismach skierowanych w tej sprawie do komisji i burmistrza złożono 81 podpisów osób zainteresowanych wykupem mieszkań. Mieszkańcy po tylu latach w końcu może doczekają się zgody na wykupienie lokali, w których wielu z nich mieszka od 30, a niektórzy nawet od 50 lat.

— Lokatorzy mają nadzieję, że kiedy sprawa będzie omawiana na sesji Rady Miasta, radni staną po naszej stronie. Do tej pory mówiono zainteresowanym, że są to mieszkania socjalne lub zamienne, co zupełnie nie miało nic wspólnego z rzeczywistością. W budynku jest ponad 50 rodzin, które patrzą z wiarą w to, że tym razem decyzja radnych będzie pozytywna — podkreśla nasz rozmówca.

Co ważne, mieszkańcy dodają, że gdy 20 lat temu zabiegali po raz pierwszy o wykup mieszkań, podczas głosowania na sesji mieszkańcy przegrali jednym głosem. W tamtym czasie można było wykupić mieszkania za 10 procent ich wartości, dzisiaj jest to już 25 procent, przy czym ceny mieszkań znacząco wzrosły.

— Dlatego wierzymy, że nasza prośba o umożliwienie wykupu mieszkań, które zamieszkujemy od dekad, będzie spełniona i sprawa będzie procedowana na sesji rady oraz spotka się z przychylnością naszych radnych jeszcze w tej kadencji pracy samorządu — apelują mieszkańcy bloku przy ulicy Bema 51.

Jak dowiedzieliśmy się w bartoszyckim ratuszu, projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Bartoszyce na lata 2021-2025 procedowany będzie na najbliższej sesji Rady Miasta Bartoszyce, która odbędzie się 28 września. A więc o tym, czy mieszkańcy w końcu będą mogli wykupić mieszkania, zadecydują głosy radnych.
Do tematu wrócimy.
RAZ

fot. Czytelnik

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5