Słaniał się i zataczał na drogę

2023-09-21 09:25:06(ost. akt: 2023-09-21 09:28:27)

Autor zdjęcia: Pixabay

Pieszy, który szedł drogą krajową nr 57 w okolicach Troszkowa nie miał odblasków, a do tego był pijany, słaniał się i zataczał na drogę. Stwarzał zagrożenie nie tylko sobie, ale i kierowcom jadącym tą trasą. Policjanci ukarali 47-latka mandatem. Apelujemy: Noś odblaski, one mogą uratować Twoje życie!
Chociaż pogoda na to nie wskazuje już za kilka dni rozpocznie się jesień. Dzień sukcesywnie skraca się i widoczność pieszych będzie teraz szczególne ważna. Poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu piesi zobowiązani są nosić elementy odblaskowe, jednak warto je mieć nie tylko w tych warunkach, ale zawsze. Nawet niewielki odblask sprawia, że kierujący znacznie wcześniej widzą pieszego, dzięki czemu mają czas na prawidłową reakcję.

W sobotę 16 września po godz. 21:00 policjanci z bartoszyckiej drogówki na drodze krajowej nr 57 w okolicy Troszkowa zauważyli pieszego, który szedł poza obszarem zabudowanym bez jakichkolwiek elementów odblaskowych.

Mężczyzna był ubrany w ciemną odzież i trudno go było dostrzec, a ponadto był pijany, a tym samym stwarzał zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mężczyźnie, policjanci odwieźli go do domu, gdzie potwierdzili tożsamość 47-latka, a następnie ukarali go mandatem za wykroczenie braku odblasków.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Posiadanie elementu odblaskowego sprawia, że kierowcy widzą pieszego nawet z odległości 150-200 metrów, wówczas mają więcej czasu na odpowiednią reakcję.

Za niestosowanie się do przepisów, pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości do 100 złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku, który można kupić już za kilka złotych i poprawić swoje bezpieczeństwo.
Źródło: KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5