Wspominamy Święto Plonów Gminy Bartoszyce [zdjęcia]

2023-09-19 13:40:00(ost. akt: 2023-09-19 13:49:16)

Autor zdjęcia: Materiały organizatorów

W ostatnią sobotę sierpnia na stadionie sportowym w Bezledach odbyło się Święto Plonów Gminy Bartoszyce. Uroczystość, jak co roku, rozpoczął barwny korowód prowadzony przez zespoły ludowe, starostów dożynek, władze gminy, poczty sztandarowe OSP, delegacje sołectw niosących wieńce dożynkowe, zaproszonych gości oraz mieszkańców Gminy Bartoszyce.
Święto rozpoczęło się Dziękczynną Mszą Polową, która zgodnie z ceremoniałem została odprawiona w intencji Rolników. Jak każdego roku, Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha złożył podziękowania rolnikom Gminy Bartoszyce za trud wkładany każdego dnia w ich ciężką pracę oraz wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy Bartoszyce. W tym roku otrzymali je Państwo Alicja i Bogdan Maczuga – tegoroczni Starostowie Święta Plonów, Państwo Elżbieta i Marek Wrona oraz Państwo Renata i Paweł Gieczewscy.

Po wręczeniu odznaczeń państwowych ogłoszono zwycięzców konkursów.
Pierwszym z nich był Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, w którym I miejsce zajęło Sołectwo Osieka, II miejsce Sołectwo Krawczyki,a III miejsce Sołectwo Łabędnik. Wyróżnienie w konkursie przyznano Sołectwu Sokolica.

Czysta i Estetyczna Gmina Bartoszyce w kategorii Czysta i estetyczna wieś I miejsce przyznano wsi Sokolica, II miejsce zajął Łabędnik, III miejsce Krawczyki, a wyróżnienie otrzymały wsie Barciszewo i Dąbrowa, w kategorii Czysta i estetyczna posesja I miejsce otrzymali ex aeuquo Państwo Joanna i Grzegorz Borysowie z Wipławek oraz Ewelina i Rafał Biały ze Skitna, III miejsce Państwo Bożena i Leszek Nurczykowie z Falczewa.

Jak co roku komisja konkursowa wybierała Najpiękniejsze Stoisko Gastronomiczne".
W tym konkursie I miejsce zajęło KGW Łabędzianki w Łabędniku, II miejsce KGW w Galinach, a III miejsce przyznano KGW Kiertynianka w Kiertynach Wielkich.
Nowym konkursem był konkurs kulinarny Bliny wileńskie – Wereszczaka. I tak I miejsce przypadło KGW Niezapominajki w Osiece, a II miejsce KGW Łabędzianki w Łabędniku.

Puchary z rąk Wójta Gminy Bartoszyce otrzymali również uczestnicy Turnieju Sołectw: Sołectwo Bezledy za zajęcie I miejsca i Sołectwo Łabędnik za zajęcie II miejsca. Wszyscy zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody pieniężne, dyplomy oraz kwiaty. Podziękowania otrzymały również wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich, które zadbały o oprawę kulinarną tegorocznego święta. Część oficjalną zakończył występ lokalnych artystów.

Jak każdego roku program dożynek był na tyle atrakcyjny, że każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. Amatorzy militariów wzięli udział w pokazie sprzętu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Fani motoryzacji napawali się widokiem wyścigowych aut. Dzieci po wyczerpujących skokach na dmuchańcach spotkały się z gminnym Bibliofelkiem, który zachęcał ich do czytania. Osoby ceniące naturę korzystały z przejażdżki bryczką, natomiast smakosze swojskiego jadła kosztowali potraw przygotowanych przez 11 Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Gminy Bartoszyce.

Wystawcy, znajdujących się na stadionie stoisk, również stanęli na wysokości zadania i sprawili, że tego dnia nie można było narzekać na nudę, ponieważ mnogość atrakcji tego roku była wyjątkowo imponująca.

Obchody, minionego już Święta Plonów Gminy Bartoszyce z pewnością zaliczyć można do tych udanych, a potwierdzenie tego faktu stanowi niewątpliwie, wyjątkowo wysoka frekwencja podczas koncertu gwiazd, którymi w tym roku byli: Urszula, Kamil Bednarek oraz zespół Playboys. To wokalno-instrumentalne show wprowadziło wszystkich uczestników w dobry nastrój, a organizatorom dało sygnał i motywację do podejmowania inicjatyw mających na celu integrację lokalnej społeczności, i tym samym doceniania trudu pracy rolników Gminy Bartoszyce.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5