70 - latek stracił 57 tys. złotych

2023-09-14 07:46:38(ost. akt: 2023-09-14 08:00:24)

Autor zdjęcia: policja

Wizja szybkiego zysku uśpiła czujność mieszkańca Bartoszyc. Oszuści wykorzystali metodę "na kryptowaluty". Mężczyzna niestety uwierzył, że duże pieniądze ma na wyciągnięcie ręki.
We wtorek, 12 września do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach zgłosił się mężczyzna, który dzień wcześniej padł ofiarą oszusta. 70 – latek odebrał telefon i usłyszał, że jest właścicielem sporej kwoty pieniędzy. Miały to być bitcoiny o wartości 60 tys. zł. Rozmówca kontaktował się w celu przelania środków z konta z kryptowalutą na rachunek osobisty mężczyzny. Miała to być finalnie kwota ok. 30 tys. zł, pozostałe 30 tys. stanowiły opłaty i prowizje dotyczące transakcji w BTC.

Oszust był bardzo "pomocny". Polecił stronę internetową, a następnie poprosił o kliknięcie zakładki umożliwiającej zdalny dostęp do komputera 70 – latka. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcją. Oszust w ten sposób dostał się do jego konta bankowego i zaciągnął pożyczkę, a środki przelał na różne zagraniczne konta bankowe. Mężczyzna stracił 57 tys. zł.

Nie dawaj wiary informacjom usłyszanym od nieznanych osób. Nigdy nie zezwalaj nieznanej osobie na zdalny dostęp do twoich urządzeń. Nie instaluj żadnego oprogramowania, nie daj się nabrać na obiecujące szybki zysk strony internetowe. Pamiętajmy, aby nie ufać, jeśli ktoś podaje się za policjanta, pracownika banku, itp. informując np., że nasze konto padło ofiarą oszusta i trzeba wykonać jakieś kroki, aby chronić nasze pieniądze. Najlepiej wtedy się rozłączyć i zadzwonić pod sprawdzony numer naszego banku.

Internetowe oszustwa są niestety coraz częstsze, a namierzenie sprawców bywa bardzo trudne. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a o ewentualnych "super ofertach" porozmawiajmy najpierw z najbliższymi. Dzięki takiej reakcji mieszkaniec Bartoszyc nie padłby ofiarą oszusta.

kpp/tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5