V. Forum Innowacji – „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument”

2023-08-17 14:34:45(ost. akt: 2023-08-25 19:14:08)   Materiał partnera

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Tegoroczna odsłona V. Forum Innowacji skupiać się będzie na kwestiach związanych z bezpieczeństwem w rolnictwie oraz świadomych wyborach konsumenckich. Przed nami dwa dni wykładów, warsztatów i pokazów otwartych. Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa, VR i immersja w rolnictwie – to wszystko już 26 i 27 sierpnia na V. Forum Innowacji w ramach Targów agroWARMA 2023.
Program Forum podzielony będzie na dwa moduły tematyczne. Pierwszy dzień poświęcony zostanie zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w rolnictwie. Działania na rzecz bezpieczeństwa rolników i mieszkańców wsi realizowane przez organizatora wydarzenia Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, przedstawi I Zastępca Dyrektora WMODR, Małgorzata Micińska-Wąsik.

Magdalena Wachnicka-Witzke, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprezentuje międzynarodowe strategie związane z zapobieganiem wypadkom w rolnictwie. Wśród omawianych zagadnień będzie także miejsce na kwestie związane z dobrostanem i zdrowiem psychicznym rolników. Joanna Strzemecka-Kata, psycholog i couch, przedstawi procesy wspierające osobistą efektywność oraz opowie o niedocenianej roli odpoczynku.

Rolnictwo jest jednym z bardziej niebezpiecznych sektorów, dlatego każdy rolnik powinien być na bieżąco z zagadnieniami związanymi z pierwszą pomocą. Marcin Pieczyński, ratownik medyczny i wykładowca ratownictwa zaprezentuje nowe technologie, innowacje i zdobycze sprzętowe, które sprawiają, że łatwiej udzielić pierwszej pomocy i jest ona zdecydowanie skuteczniejsza.

Na Forum nie zabraknie także wskazówek dotyczących konkretnych działań prewencyjnych. Szymon Kokot, pierwszy polski strażak w CERN Fire and Rescue Service, opowie o zagrożeniach pożarowych w domu i gospodarstwie rolnym oraz pokaże, jak je wyeliminować.

V. Forum Innowacji to także strefa pokazowo-warsztatowa otwarta dla wszystkich odwiedzających Targi agroWARMA 2023. Pierwszego dnia imprezy ratownicy przypomną uczestnikom zasady udzielania pierwszej pomocy. W szkoleniu wykorzystane zostaną fantomy oraz gogle VR, które pozwalają poczuć atmosferę miejsca wypadku oraz przygotować się na trudne emocje związane z tą stresującą sytuacją.


Specjaliści Forum Innowacji pokażą również sposób postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego związanego z instalacjami fotowoltaicznymi oraz podpowiedzą, co robić, żeby takie wypadki się nie zdarzały. Jest to szczególnie ważne zagadnienie związane z coraz większą popularnością tej formy korzystania z odnawialnych źródeł energii.

W codziennej pracy rolnik musi liczyć się z niebezpiecznymi sytuacjami na roli i w gospodarstwie. Trzecią częścią warsztatów będą pokazy pierwszej pomocy przy wypadkach związanych z działaniami na wysokości, oparzeniami chemicznymi i termicznymi, krwotokami i uszkodzeniami ciała powodowanymi przez ruchome części maszyn i urządzeń rolniczych.

Drugiego dnia Forum podjęte zostaną tematy związane z perspektywą odbiorców żywności oraz rozwiązania poprawiające ich relacje z producentami. Dr hab. inż. Sylwia Tarczyńska, prof. UWM w Olsztynie przedstawi wyniki badań dotyczących oczekiwań współczesnych konsumentów oraz innowacje, jakie pojawiają się na współczesnym rynku żywnościowym.

Praktyka krótkiego łańcucha dostaw żywności zostanie zaprezentowana przez Tomasza Piłata, Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Południowa Warmia” na przykładzie projektu „Dobre, bo Nasze Warmińsko-Mazurskie”. Z tematem skrócenia łańcucha dostaw wiążą się spore nadzieje w obszarach globalnej ekologii i nowoczesnej gospodarki.

Organizatorzy Forum pamiętają także o sprawach ducha. Franciszkanin, o. Cordian Szwarc, opowie o duchowym wymiarze współczesnych postaw konsumenckich oraz o problemach związanych z etyczną oceną codziennych wyborów żywieniowych.

Drugi dzień V. Forum Innowacji zamknie dyskusja panelowa podsumowująca temat świadomego i bezpiecznego podejścia konsumenckiego. Wezmą w niej udział wykładowcy tej części Forum oraz dyrektor WMODR Daniel Godziński. Panel prowadzony będzie przez dr hab. Mariolę Grzybowską-Brzezińską, prof. UWM w Olsztynie.

W sekcji pokazowej drugiego dnia V. Forum Innowacji odbędzie się „Laboratorium świadomego konsumenta i producenta”. Każdy odwiedzający będzie mógł dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy zakupie żywności oraz jakich błędów unikać. Uczestnicy Forum będą też mogli posmakować produktów lokalnej żywności w ramach marki „Dobre, bo Nasze Warmińsko-Mazurskie” i bezpośrednio przekonać się o ich jakości.

Zapraszamy na V. Forum Innowacji, „Bezpieczny rolnik – bezpieczny konsument”, 26 i 27 sierpnia, Lądowisko w Gryźlinach. Pełny program wydarzenia na www.agroWARMA.pl.

Forum jest konferencją otwartą, w której powinien wziąć udział każdy zatrudniony w rolnictwie, zainteresowany zagadnieniami związanymi z prewencją rolniczą i kształtowaniem zasad ochrony życia i zdrowia oraz bezpieczeństwem żywnościowym i zabezpieczeniem potrzeb konsumentów na zdrową wysokiej jakości żywność.

Wystarczy zgłosić się do swojego doradcy rolniczego, skontaktować się z organizatorem lub po prostu przyjść do namiotu konferencyjnego podczas trwania agroWARMY2023


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5