Przed nami kilka naprawdę gorących dni. Zadbajmy o siebie i bliskich

2023-08-10 09:51:52(ost. akt: 2023-08-10 09:52:48)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Aura ostatnio nas nie rozpieszczała i niektórzy doszukiwali się początków pogodowej jesieni. Jednak czeka nas przynajmniej tydzień iście tropikalnych temperatur. Warto się do nich odpowiednio przygotować.
Lato w pełni. Odpoczęliśmy od wysokich temperatur, choć tych w lipcu było całkiem sporo. Jeśli zaplanowaliście urlop na połowę sierpnia mamy dobrą wiadomość - będzie gorąco i sucho.

Temperatury zaczną rosnąć już w weekend. W niedzielę synoptycy przewidują 28°C, a następne dni będą nawet cieplejsze - temperatura ma dochodzić do 30°C, a do tego ma być słonecznie i bez opadów.

Pamiętajmy, że takie upały mogą być dotkliwe dla osób starszych, lub mających dolegliwości układu krążenia. Niestety nie każdy może spędzić ten czas nad wodą, dlatego do upałów warto się odpowiednio przygotować.

Jak sobie radzić z upałem?

Otwieranie okien w ciągu dnia wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Wietrzymy wieczorem, w nocy, nad ranem.

W ciągu dnia lepiej jest okna zasłonić, a w razie potrzeby rozłożyć w mieszkaniu namoczone w wodzie prześcieradła, czy ręczniki, ustawić miski z lodem lub schłodzone (zmrożone) butelki z wodą.

Można też mokrymi ręcznikami schładzać ciało. Zawijać się mokrym prześcieradłem. I oczywiście wychodząc z domu zakładać lekką, przewiewną odzież, chronić głowę i oczy.

Przede wszystkim należy się nawadniać. Alkohol i kofeina nie są wskazane, gdyż podnoszą ciśnienie i temperaturę ciała. W czasie upałów dobrze jest natomiast pić wodę lub herbatę z solą. Sięgać po warzywa i owoce o dużej zawartości wody, takie jak ogórki i arbuzy (można je dodawać do wody).

Mądre nawadnianie jest konieczne. Trzeba pamiętać, że w czasie upałów razem z potem tracimy mnóstwo minerałów itp. Możemy odczuwać osłabienie, niepokój, brak apetytu, nawet nudności, czy skurcze kończyn.

Warto więc uzupełniać mikroelementy, elektrolity itp. oraz dodawać sól do napojów, jeśli nie mamy nadciśnienia.

Pamiętajmy o osobach starszych z naszego sąsiedztwa. Spacer po zakupy dla osoby w sędziwym wieku, może okazać się bardzo niebezpieczny. Zaproponujmy sąsiadce, czy sąsiadowi naszą pomoc, choćby wyprowadzając na spacer psa.

Czworonogi także nie mają lekko. Gorący chodnik może poparzyć psie łapki dlatego wybierzmy pory spacerowe, w miarę możliwości, poza godzinami południowymi. I dajmy zwierzakom stały dostęp do wody pitnej.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci czy zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Niestety wciąż zdarzają się tragedie związane z taką lekkomyślnością.

Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce;

Przestrzegając tych kilku zasad możemy cieszyć się bezsprzecznie piękną letnią pogodą. Ładujmy baterie - co dobre szybko się kończy.

tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5