Przed nami kilka gorących dni. Zadbajmy o siebie i bliskich

2024-05-21 11:00:00(ost. akt: 2024-05-21 11:17:18)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Wiosenna aura nas rozpieszcza, jednak wysokie temperatury mogą dać się we znaki. Radzimy jak się przygotować.
Pomimo wiosny takich temperatury mamy letnie. Jutro ma być 27°C, a w weekend nawet 28°C. W kolejnych dniach będzie również bardzo ciepło, zwłaszcza jak na maj.

Pamiętajmy, że takie upały mogą być dotkliwe dla osób starszych lub borykających się z dolegliwościami układu krążenia. Niestety nie każdy może spędzić ten czas nad wodą, lub w klimatyzowanym pomieszczeniu, dlatego do upałów warto się odpowiednio przygotować.

Jak sobie radzić z upałem?

Otwieranie okien w ciągu dnia wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Wietrzymy wieczorem, w nocy, nad ranem.

W ciągu dnia lepiej jest okna zasłonić, a w razie potrzeby rozłożyć w mieszkaniu namoczone w wodzie prześcieradła, czy ręczniki, ustawić miski z lodem lub schłodzone (zmrożone) butelki z wodą.

Można też mokrymi ręcznikami schładzać ciało. Zawijać się mokrym prześcieradłem. I oczywiście wychodząc z domu zakładać lekką, przewiewną odzież, chronić głowę i oczy.

Przede wszystkim należy się nawadniać. Alkohol i kofeina nie są wskazane, gdyż podnoszą ciśnienie i temperaturę ciała. W czasie upałów dobrze jest natomiast pić wodę lub herbatę z solą. Sięgać po warzywa i owoce o dużej zawartości wody, takie jak ogórki i arbuzy (można je dodawać do wody).

Mądre nawadnianie jest konieczne. Trzeba pamiętać, że w czasie upałów razem z potem tracimy mnóstwo minerałów itp. Możemy odczuwać osłabienie, niepokój, brak apetytu, nawet nudności, czy skurcze kończyn.

Warto więc uzupełniać mikroelementy, elektrolity itp. oraz dodawać sól do napojów, jeśli nie mamy nadciśnienia.

Pamiętajmy o osobach starszych z naszego sąsiedztwa. Spacer po zakupy dla osoby w podeszłym wieku, może okazać się bardzo niebezpieczny. Zaproponujmy sąsiadce, czy sąsiadowi naszą pomoc, choćby wyprowadzając na spacer psa.

Czworonogi także nie mają lekko. Gorący chodnik może poparzyć psie łapki, dlatego wybierzmy pory spacerowe, w miarę możliwości, poza godzinami południowymi. I dajmy zwierzakom stały dostęp do wody pitnej.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci czy zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Niestety co roku słyszy się o tragediach związane z taką lekkomyślnością. Pamiętajmy, że w razie zauważenia takiej sytuacji i zagrożenia życia możemy sami wybić szybę w takim samochodzie.

Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce.

Zbliża się lato i zanosi się, że będzie upalne. Zgodnie z eksperymentalną długoterminową prognozą pogody IMGW, temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu będą wyższe od wieloletnich norm.

tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5