Straciła pieniądze "na blika". Policja ostrzega przed oszustami

2023-07-24 15:08:18(ost. akt: 2023-07-24 15:17:49)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Oszuści włamują się na konto na portalu społecznościowym i udając właściciela rozsyłają wiadomości do jego znajomych. Proszą o pilną pożyczkę pieniędzy poprzez udostępnieniu kodu BLIK. Mieszkanka Gminy Sępopol straciła 800 zł, ale trzeba być czujnym - proceder jest bardzo popularny.
W piątek, 21 lipca do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach zgłosiła się kobieta, która padła ofiarą oszustwa. Mieszkanka Gminy Sępopol straciła 800 zł, po tym jak dwukrotnie podała kod BLIK i potwierdziła płatność. Zanim do tego doszło dostała wiadomość od znajomej na komunikatorze połączonym z portalem społecznościowym. To była prośba o pożyczkę poprzez podanie kodu BLIK i opłacenie w ten sposób zakupów znajomej. Prośba znajomej nie wzbudziła podejrzeń i nie zadzwoniła do niej, aby potwierdzić, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia. Dopiero po jakimś czasie pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszusta.

Jak dokładnie działa wyłudzenie "na blika"?

Oszustwo polega na wyłudzeniu kodu do wypłaty pieniędzy. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder jest bardzo popularny.

Bądź czujny! Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która do nas napisała rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwoń do tej osoby, (ale nie za pośrednictwem aplikacj

kpp/tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5