Ponad pół miliona na kulturę trafi do Sępopola

2023-07-14 16:00:00(ost. akt: 2023-07-14 16:16:23)

Autor zdjęcia: FB/M-GOK w Sępopolu

Kultura to nie tylko występy, warsztaty i wydarzenia, ale też niezbędna do ich organizacji infrastruktura. Dlatego tak ważne są dotacje, które trafiają do miejscowych ośrodków kultury – m.in. do Sępopola.
Pod koniec czerwca Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął decyzję dotyczącą dofinansowania projektów w konkursie skierowanym do instytucji kultury. Dzięki zwiększonej alokacji środków udało się sfinalizować umowy z 27 projektami spośród 30, które zostały uznane za poprawne po przejściu oceny formalno-merytorycznej.

W konkursie brało udział wiele dużych instytucji kultury z naszego województwa, takie jak: Teatr Lalek z Olsztyna, Teatr im. Aleksandra Sewruka z Elbląga, Filharmonia Olsztyńska, Centrum Spotkań Europejskich oraz Planetarium z Olsztyna.

— Są to renomowane instytucje kultury, które rywalizowały o dofinansowanie wraz z innymi projektami. Konkurencja była zatem niezwykle silna, a to jeszcze bardziej podkreśla wartość i znaczenie projektów, które otrzymały wsparcie, wśród których znalazł się i nasz — podkreślają przedstawiciele gminy Sępopol.

Tym bardziej cieszy fakt, że wniosek z Sępopola, który zajął 13. miejsce i zdobył 60 punktów znalazł się na liście inwestycji do realizacji. Kwota jaką przyznano to 586.219 złotych i z 15 procentowym wkładem własnym gminy łącznie stanowi 723.817 złotych.

Jak podaje serwis prasowy gminy, pieniądze otrzymane w konkursie wydatkować można na zakup środków trwałych do wyposażenia Domu Kultury. W związku z tym planuje się zakup następujących elementów: profesjonalnego scenicznego zestawu nagłośnienia i zestawu oświetlenia do sali widowiskowej, wymienione zostaną również fotele w sali widowiskowej (obecne fotele pamiętają jeszcze czasy otwarcia placówki i mają już kilkadziesiąt lat), zakupiony zostanie ekran oraz profesjonalny projektor, zestaw mobilnych podestów scenicznych, które będą bardzo przydatne podczas organizacji imprez plenerowych, a także 5 laptopów do wyposażenia jednej z pracowni. Te inwestycje przyczynią się do znacznego podniesienia jakości działalności Ośrodka Kultury i stworzenia lepszych warunków dla organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Urzędnicy podkreślają, że przygotowany jest także wniosek, który będzie dotyczył kompleksowej termomodernizacji budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a w minionych latach ze środków zewnętrznych wymieniono między innymi system centralnego ogrzewania, oraz wyremontowano pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku.

— Inflacja, wojna na wschodzie oraz jej skutki sprawiają, że sytuacja finansowa staje się coraz trudniejsza. Problemy finansowe nie są kulturze obce. Instytucje Kultury oraz samorządowcy stoją przed nie lada wyzwaniem. Jak wiemy potrzeb jest sporo, a wysokość dotacji podmiotowej nie zawsze jest w stanie im sprostać. Stąd niezbędne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na prowadzenie działalności kulturalnej — przyznaje Dominika Grykin-Tołoczko, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu.

Jak opisuje, tylko w tym roku M-GOK realizuje trzy projekty dotacyjne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to projekty: „Laboratorium Kultury” z programu Dom Kultura + Edycja 2023 dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w kwocie 40 000 zł; „Dziś jest jutro” w ramach programu „Niepodległa” ze środków finansowych biura „Niepodległa” o wartości 24.800 zł; „Człowiek, który sięgnął gwiazd” z rządowego programu Promocji Czytelnictwa w kwocie 15.855 zł.

— Ponadto prowadzimy szereg działań w oparciu o środki pozyskane z fundacji. Wysokość dotacji podmiotowej zabezpiecza nam bieżące funkcjonowanie placówki oraz koszt utrzymania podległych nam świetlic. Środki pozyskane przeznaczamy na działalność kulturalną dzięki temu jesteśmy w stanie prowadzić działania dostosowane do oczekiwań mieszkańców naszej gminy — podkreśla pani dyrektor.

Dodaje, że poza środkami na działalność, jak każdy dom kultury, potrzebuje funduszy na inwestycje.
— Infrastruktura naszego budynku posiada nieograniczony potencjał stąd stała potrzeba doinwestowywania naszego zaplecza. Dzięki współpracy z samorządem od kilku lat sukcesywnie pozyskiwane są środki na remont. Przez ostatni czas udało się wyremontować pomieszczenia na piętrze budynku. W przyszłości marzy nam się gruntowny remont jednak na marzeniach nie poprzestajemy. W tym roku po raz kolejny udało nam się zostać beneficjentem projektu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Dofinansowanie wynosi 586.219,39 złotych, a wartość wkładu własnego to 137.597.61 złotych – wylicza.

Środki te w głównej mierze pozwolą doposażyć salę widowiskową Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sępopolu. Obecny sprzęt jest bowiem przestarzały, a zakup nowoczesnego oświetlenia czy nagłośnienia umożliwi nam w pełni wykorzystywanie potencjału jakim jest nasza scena. Ponadto zostaną zakupione nowe fotele oraz sprzęt multimedialny.

— Zakupimy laptopy oraz sprzęt do organizowania inicjatyw terenowych jak podesty sceniczne i namiot plenerowy. Cały ten sprzęt sprawi, że nie będziemy musieli wypożyczać podstawowych narzędzi pracy akustyka od ościennych miejscowości jak miało to miejsce dotychczas. Poszerzymy także stałą ofertę zajęciową opartą o nowe możliwości, w tym zajęcia teatralne czy stałe spotkania połączone w wystawami. Sprzęt plenerowy sprawi, że staniemy się godnymi partnerami inicjatyw sołeckich — podsumowuje Dominika Grykin-Tołoczko.
RAZ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5