Eksperymentarium czytelnicze w Bisztynku [zdjęcia]

2023-07-12 13:28:28(ost. akt: 2023-07-12 13:35:36)
Eksperymentarium czytelnicze w Bisztynku to nic innego, jak stworzenie przestrzeni edukacyjno-animacyjnej w Bibliotece dla dzieci, młodzieży oraz seniorów po 60 r.ż, którzy nie są czytelnikami naszej instytucji z powodu trudności w dostępie do książki.
Dla dzieci zorganizowano: spotkania z Bajką, warsztaty - eksperymentarium na kanwie literatury naukowej dla dzieci oraz literacki escaperoom - detektywistyczna noc w Bibliotece.

Dla dorosłych nieczytelników i seniorów zorganizowane zostaną literackie warsztaty z podróżnikiem oraz spotkanie z poezją. Wszystkie te działania są efektem diagnozy potrzeb czytelniczych Gminy Bisztynek, którą stworzyliśmy w listopadzie 2022, tym samym są to inicjatywy animacyjne, których potrzeba zrodziła się wśród mieszkańców postpeegerowskiej gminy Bisztynek, gdzie dostęp do książki jest znacznie ograniczony z powodu braku środków komunikacji publicznej.

Eksperymentarium przyrodnicze w oparciu o pozycje czytelnicze w ramach "Spotkania z żywą Książką" zgromadziło tłum dzieci w Bibliotece!

Cykl spotkań skierowany jest do dzieci szkół podstawowych składa się spotkania z Bajką, warsztaty geograficzne z kinem sferycznym i książką, eksperymentarium na kanwie literatury naukowej dla dzieci. Spotkanie z bajką to edukacyjno-animacyjny program artystyczny promujący czytelnictwo.

Artyści wcielają się w klaunów, którzy zaproszą dzieci do krainy bajki, podczas spotkania dzieci poznają zalety czytania książek oraz poznają śpiewające wersje popularnej literatury dziecięcej.

Spotkanie ma charakter włączenia i stymulowania aktywności dzieci poprzez zachęcanie ich do atrakcyjnych konkursów i zabaw oraz aktywności w spotkaniu. Kolejnym spotkaniem dla dzieci są warsztaty geograficzne z kinem sferycznym i książką.

Celem spotkania jest zainteresowanie uczniów nową, nietradycyjną formą kształcenia, jaką jest Kino Sferyczne. Dzieci znacznie lepiej rozumieją i zapamiętują przekazywaną im wiedzę, poprzez atrakcyjne widoki, niesamowite efekty dźwiękowe i przekonywujące głosy lektorów.

Dzięki atrakcyjnej formie nauka staje się ciekawsza i zajmująca. W trakcie pokazu widzowie oglądają trójwymiarową przestrzeń, która zmienia u odbiorcy wizualne i fonetyczne odczucia. Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, głębia oceanu, a do tego obracający się obraz, tworzą realistyczne widowisko.

Spotkanie poprzedzi warsztat z literaturą popularno-naukową oraz czasopismami dostępnymi dla dzieci w naszej bibliotece. Kolejne spotkanie to eksperymentarium na kanwie literatury naukowej dla dzieci.

Uczestnicy poznają literaturę naukową z dziedziny eksperymentów, które pod okiem specjalistów przeprowadzą w bibliotece w bezpiecznych warunkach. Warsztaty odbędą się w formule discovery center, w którym nauka nie ma tajemnic.

Każdy może samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki oraz kultury.

Posługując się atrakcyjną metodą edukacji przez zabawę, w czytelny i prosty dla wszystkich sposób, objaśniony zostanie świat i otaczające nas środowisko.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury NPRCz 2.0 Instytut Książki w ramach programu Partnerstwo dla Książki.
Organizatorzy


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pwoloch

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5