Pijany jechał hulajnogą elektryczną, łamiąc kolejne przepisy ruchu drogowego

2023-07-12 12:02:39(ost. akt: 2023-07-12 12:08:34)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

30-latek, którego zatrzymali policjanci w Bartoszycach, kierował hulajnogą elektryczną mając 1,7 promila alkoholu w organizmie, a do tego jechał ulicą zamiast chodnikiem i zignorował znak nakazu skrętu w prawo. Mężczyzna odpowie za 3 wykroczenia drogowe.
Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności, dlatego warto znać zasady korzystania z tego urządzenia. Bezwzględna trzeźwość, powinna być dewizą wszystkich kierowców, tych jeżdżących na hulajnogach też. Kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczne i zabronione.
To wykroczenie, za które kara grzywny wynosi nie mniej niż 2500 zł.

We wtorek 11 lipca, po godz. 22:00, policjanci patrolujący ulice Bartoszyc, zauważyli mężczyznę jadącego hulajnogą ulicą Wybrzeża. To zachowane już stanowiło wykroczenie, bo zgodnie z przepisami powinien jechać chodnikiem.

Mężczyzna z ulicy Wybrzeża skręcił w lewo, ignorując tym samym znak nakazujący w tym miejscu skręcić w prawo za znakiem.

To jednak nie wszystko, policyjna kontrola, ujawniła że 30-latek jest pijany. W jego organizmie krążyło ponad 1,7 promila alkoholu.

30-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce odpowie za 3 wykroczenia drogowe. Najsurowsza grzywna grozi za kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości i wynosi nie mniej niż 2500 zł. Sąd może wydać mężczyźnie zakaz kierowania hulajnogami na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Trochę przepisów dotyczących hulajnogi elektrycznej.

Zastanawiające może być, dlaczego hulajnoga elektryczna napędzana silnikiem nietraktowana jest tak jak pojazd mechaniczny, a tym samym kierowanie nią w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. Legalną definicję pojazdu mechanicznego znajdziemy w: art. 2 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

10) pojazd mechaniczny:
a) pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy — Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy — Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa;

Hulajnoga elektryczna nie została zdefiniowana jako pojazd mechaniczny, co jednoznacznie uniemożliwia kwalifikowanie zachowania polegającego na kierowaniu nią w stanie nietrzeźwości, jako przestępstwo.

Zasady korzystania z hulajnogi określa Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym w art. 33a. Przepisy wskazują, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni tylko, gdy:

- ruch pojazdów na tej drodze jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h,
- brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Źródło: KPP


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5