Dni Pola w Gminie Bisztynek

2023-07-11 14:30:31(ost. akt: 2023-07-11 14:33:41)

Autor zdjęcia: Fot. Marcin Kazimierczuk

III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola zawitały 5 lipca do gminy Bisztynek. Główne spotkanie odbyło się w Troszkowie. Organizatorem był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
W powiecie bartoszyckim III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczęły się sesją praktyczną i wizytą na demonstracjach, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć na polu jak dobór odmiany oraz technologia uprawy wpływa na plonowanie pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej.

— Dr hab. inż. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwrócił uwagę na wyraźnie zauważalny na plantacji niedobór wody. Możemy temu przeciwdziałać stosując np. uproszczenia w uprawie roli takie jak system bezorkowy. Ekspert zwrócił też uwagę na płodozmian stosowany przez rolnika. Zastosował on jako przedplon pod pszenicę groch - roślinę bobowatą, czyli najlepszy z możliwych przedplonów — relacjonuje na swoim profilu Facebook uczestniczący w spotkaniach radny Sejmiku dr Marcin Kazimierczuk. — W trakcie wykładu prof. dr hab. inż. Krzysztof Jankowski z UWM w Olsztynie zwrócił szczególną uwagę na letnio–jesienną agrotechnikę rzepaku. Przyrodniczo ma ona decydujący wpływ na wysokość plonu rzepaku, ponieważ wpływa na zimowanie roślin, na ich odporność na czynniki stresogenne w okresie wiosennego wzrostu oraz generatywną inicjację plonu już jesienią, a nie wiosną.

Organizatorem III Warmińsko-Mazurskie Dni Pola był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Po demonstracjach uczestnicy spotkali się w świetlicy wiejskiej w Troszkowie. Tam odbyła się część oficjalna oraz wykłady, szkolenia i dyskusje. O poczęstunek zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Kwiat Jabłoni".

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5