Prowadził auto pijany, próbował też pić przy interweniujących policjantach

2023-07-11 09:44:16(ost. akt: 2023-07-11 09:50:37)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

W Sępopolu nietrzeźwy 41-latek prowadził peugeota. Kiedy zatrzymali go policjanci, próbował jeszcze trochę wypić. Dzielnicowi zatrzymali mu prawo jazdy, a jego auto przekazali wskazanej przez niego osobie. Kierowcy grozi teraz kara ograniczenia wolności, grzywny lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.
Bartoszyccy policjanci napisali na swojej stronie internetowej: "To budujące, że coraz więcej osób zachowuje się odpowiedzialnie i podejrzewając kierującego o nietrzeźwość reaguje i zawiadamia Policję. Pijani na drogach stwarzają poważne i bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego.

Dzięki wzorowej postawie obywatelskiej policjanci zatrzymali 41–latka, który kierował peugeotem, mając alkohol w organizmie. Mężczyzna był agresywny i do tego stopnia arogancki, że w trakcie kontroli sięgał po alkohol. Po wstępnym badaniu, które wykazało obecność alkoholu w organizmie, odmówił kolejnego sprawdzenia. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy i pobrali krew do badań laboratoryjnych".

Do tej sytuacji doszło w sobotę 8 lipca po godz. 19:00 w Sępopolu. Dzielnicowi zauważyli peugeota, którym według przekazanych im informacji, miał kierować nietrzeźwy mężczyzna. Rzeczywiście, siedzący za kierownicą 41–latek był wyraźnie pijany.

Jak czytamy w komunikacie: "Mieszkaniec gminy Sępopol w czasie policyjnych czynności usiłował napić się alkoholu, był agresywny i nie wykonywał poleceń. Badanie poglądowe urządzeniem AlcoBlow wykazało, że jest w stanie nietrzeźwości. Z uwagi na odmowę kolejnego badania alkomatem istniała konieczność pobrania mu krwi do badań laboratoryjnych. Już w trakcie kontroli policjanci zatrzymali prawo jazdy 41–latka, a jego auto przekazali osobie wskazanej.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat".

Policjanci apelują: Piłeś? Nie jedź!

Kierujący, który wsiada za kierownicę po alkoholu naraża siebie i innych użytkowników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Alkohol, jako jedna z substancji psychoaktywnych znacząco wpływa na organizm człowieka m.in. rozprasza uwagę, zmniejsza zdolność postrzegania i dostrzegania kształtów, wydłuża też czas reakcji.
Źródło: KPP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5