Poznawaliśmy wielokulturowość naszego regionu podczas Dni Mniejszości Narodowych w Olsztynie

2023-06-12 10:18:43(ost. akt: 2023-06-12 10:24:45)
1000244

1000244

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach od wielu lat biorą udział w Dniu Mniejszości Narodowych w Olsztynie. Przedsięwzięcie organizowane cyklicznie przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej ma na celu prezentację sceniczną mniejszości narodowych oraz ich twórczości ludowej. Miejscem spotkania przedstawicieli wielu kultur od 10 lat jest Osada Kozacka „Ataman”, położona daleko od miejskiego zgiełku w uroczym miejscu nad jeziorem. Żbik.
W tym roku naszą szkołę po raz drugi reprezentował zespół muzyczno-taneczny „Nezabudky” (w tłumaczeniu na język polski „Niezapominajki”), który tworzą wszyscy uczniowie drugiej klasy.
Mali artyści z niezwykłą odwagą i swobodą prezentowały na scenie ukraińskie tańce, piosenki, a także wzruszające poezje, nawiązujące do pragnienia wolności i pokoju. Młodzi recytatorzy, w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie, mocno akcentowali na tym, że wszystkie dzieci chcą żyć w spokoju i realizować swoje marzenia.
Na zakończenie występu dzieci spontanicznie, pod akompaniament debiutującego akordeonisty Igora Worobca z klasy drugiej, odśpiewały dla wszystkich obecnych ukraińskie „Sto lat”, czyli „Mnohaja lita”.
Kilka patriotycznych piosenek zaprezentowała solistka Marcelina Zawadzka, uczennica klasy 8, która swoim muzycznym talentem od 9 lat zachwyca każdą publikę.
Przedsięwzięcie kulturalne jest też doskonałą okazją do integracji kilku pokoleń podczas warsztatów twórczości ludowej, zabaw z animacjami, a także w czasie poczęstunku przy biesiadnym stole.
W tym roku nasze dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach zręcznościowych, podczas których wykonały z włóczki ptaszki oraz niebiesko-żółte aniołki, wspólnie z innymi dziećmi bawiły się na polanie, puszczały bańki mydlane i nawet odważnie udzielały wywiadu do ukraińskiej audycji Radia Olsztyn.
Przedsięwzięcie kulturalne jest doskonałą okazją do integracji kilku pokoleń przedstawicieli mniejszości narodowych, a także służy promocji kultury mniejszości narodowych zamieszkujących Warmię i Mazury.
Dziękujemy organizatorom za piękną inicjatywę, gościnność i mile spędzony czas.

Lubomira Tchórz

Fotografie autorki publikacji


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5