W bartoszyckim jest bezpieczniej, niż w innych rejonach kraju

2023-05-25 08:50:00(ost. akt: 2023-05-25 08:51:49)

Autor zdjęcia: policja.pl

Z danych opublikowanych w "Rankingu najniebezpieczniejszych polskich miast", te z powiatu bartoszyckiego znalazły się w czwartej setce tabeli. Warto zwrócić uwagę na wysoką wykrywalność przestępstw w naszym regionie.
Ranking najniebezpieczniejszych polskich miast opublikowany na portalu polskawliczbach.pl zawiera dane dotyczące liczby przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Jak przyznają autorzy tego opracowania, jest pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej.

„Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo, jak poważne przestępstwa kryminalne. (…) Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności - im wyższy poziom, tym wyższy będzie odczuwalny przez mieszkańców poziom bezpieczeństwa. Pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii” - czytamy w opisie rankingu.

Co zatem wynika z przedstawionych danych?

Otóż w pierwszej czwórce najbardziej niebezpiecznych miast znajdują się te położone na terenie województwa łódzkiego: Sieradz, Błaszki, Warta oraz Złoczew. Wszystkie te miasta odznaczają się przelicznikiem przestępstw na 1000 mieszańców wynoszącym 88,7 oraz wykrywalnością przestępstwa 96 procent.

W rankingu zarówno Bartoszyce, jak i Bisztynek, Górowo Iławeckie i Sępopol zajęły 471 pozycję. W miastach tych zanotowano 17,5 przestępstw na 100 mieszkańców, przy 76 procentowej ich wykrywalności.

Na ten ostatni wskaźnik warto zwrócić uwagę. Jak wynika z informacji przekazanych przez Komendę Powiatową Policji w Bartoszycach, a które dotyczą działania policji w 2022 roku: "policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach mogą się pochwalić znakomitymi rezultatami w wykrywalności sprawców przestępstw kryminalnych, która wyniosła aż 77,4 procent".

— Jeszcze lepsze rezultaty osiągnięto w wykrywalności przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie. Dla przykładu policjanci wykryli aż 88,9 procent sprawców przestępstw z kategorii: „rozbojów, kradzieży i wymuszenia”, na takim samym poziomie kształtuje się wykrywalność w kategorii „bójka i pobicie”. Prawie 70 procent wykrywalności osiągnięto w przypadku sprawców kradzieży, a wykrywalność sprawców spowodowania uszczerbku na zdrowiu osiągnęła aż 94 procent — podaje asp. Marta Kabelis, oficer prasowy KPP w Bartoszycach.
RAZ

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5