Zabytki zostaną oznakowane?

2023-05-23 14:00:00(ost. akt: 2023-05-23 14:12:35)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Mało w Polsce jest miast pozbawionych zabytków - o ile takie w ogóle istnieją. Tymczasem, biorąc pod uwagę oznakowanie, takich - wydawać by się mogło - w Bartoszycach brakuje. Czy tak jest?
Zabytkowe budowle, zwłaszcza na Warmii i Mazurach, to chluba miast i wielu mniejszych miejscowości. Nie tylko świadczą o bogatej historii małych ojczyzn, ale nierzadko są magnesem przyciągającym turystów. Tymczasem w Bartoszycach...

Jak na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował miejscowy radny Jarosław Puszko, złożył w magistracie pytanie dotyczące oznakowania najważniejszych bartoszyckich zabytków międzynarodowym znakiem Błękitnej Tarczy.

"W sąsiednich miastach np. Lidzbarku Warmińskim, Reszlu główne zabytki są oznakowane tym znakiem. Już nie wspomnę o miastach wojewódzkich. U nas niestety nie ma ani jednej tabliczki" - napisał.

Jak wyjaśnia w treści dokumentu, "Błękitna Tarcza jest symbolem przyjętym przez Konwencję Haską z 1954 roku dla oznaczenia dóbr kultury w celu zapewnienia im ochrony na wypadek szczególnych zagrożeń czasu pokoju i wojny".

"Jako Radny wielokrotnie podczas sesji Rady Miasta zwracałem się z prośbą do pana Burmistrza o podjęcie konkretnych działań w tej sprawie" - podkreślił i zaznaczył, że jedna tabliczka kosztuje ok. 100 zł.

"Kwota przeznaczona na oznakowanie kilkunastu zabytków nie przekroczy 2 tys. zł. Takie tabliczki powinny się znaleźć na najważniejszych zabytkach Bartoszyc. Ich oznakowanie przyczyni się do podniesienia świadomości u mieszkańców i turystów o wyjątkowej wartości danego obiektu. Znaki będą stanowiły także formę promocji dziedzictwa narodowego. Wykorzystuje się je w celu zapewnienia obiektom zabytkowym rozpoznawalności i ochrony prawnej. Przyczyniają się one również do przeciwdziałania ewentualnym aktom wandalizmu" - argumentuje Jarosław Puszko.

Jak w odpowiedzi poinformował burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski, starosta bartoszycki wydał na wniosek Gminy Miejskiej Bartoszyce postanowienie w sprawie oznakowania zabytków wraz z warunkami oraz miejscem ich umieszczenia.

Jak dodał, otrzymane wraz z postanowieniem znaki informacyjne „Zabytek Chroniony Prawem" będą umieszczone na następujących zabytkach będących własnością miasta:
- Cmentarz w Bartoszycach przy ul. Kętrzyńskiej 39
- Kaplica cmentarna ul. Kętrzyńska 39 3. Kamienica przy ul. Mazurskiej 17
- Brama miejska Bartoszyce,
- Plac Konstytucji 3 Maja 20
- Układ urbanistyczny Stare Miasta Bartoszyce
- Cmentarz (nieczynny) w Bartoszycach ul. Bema —Nowowiejskiego.

— W związku z powyższym w najbliższym czasie otrzymane znaki informacyjne zostaną umieszczone na wspomnianych obiektach zabytkowych — zapewnił burmistrz Petrykowski.
RAZ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5