W Sokolicy powstanie dom opieki

2023-03-20 13:32:29(ost. akt: 2023-03-20 13:45:00)

Autor zdjęcia: Pixabay

Osoby potrzebujące wsparcia i opieki z gminy Bartoszyce już nie będą musiały wyjeżdżać do innych gmin czy nawet powiatów, by taką pomoc otrzymać. W Sokolicy powstanie pierwszy Dom Pomocy Społecznej. Będzie przystosowany przede wszystkim dla osób schorowanych i starszych.
Pod koniec 2022 roku w wywiadzie dla Gazety Olsztyńskiej Andrzej Dycha, wójt gminy Bartoszyce zapowiadał, że jedną z oczekiwanych i zaplanowanych na tę rok inwestycji będzie powstanie na terenie gminy miejsca, gdzie osoby tego potrzebujące znajdą wsparcie.

— Ruszamy z przetargiem na budowę własnego Domu Pomocy Społecznej. Chcemy przekształcić na ten cel budynek po byłej szkole — mówił włodarz gminy.

Domy Pomocy Społecznej to placówki, których pracownicy zapewniają opiekę, wspomagają edukacyjnie osoby, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.

Zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę w gminie Bartoszyce jest coraz większe. Jak wspominał Andrzej Dycha, mieszkańcy póki przebywają w DPS-ach na terenie powiatu, lub nawet poza nim, nawet na terenie całego kraju. Jak podkreślał, z pewnością w nowym DPS będą miejsca dla wszystkich, miejscowych potrzebujących.

Zapowiadamy przez wójta przetarg znalazł finał w połowie lutego. Wtedy to władze gminy podpisały umowę na realizację kolejnej inwestycji.

Jak informuje serwis prasowy miejscowego samorządu: "będzie to zmiana sposobu użytkowania budynku usługowego, po byłej szkole podstawowej w Sokolicy, na Dom Pomocy Społecznej. Cała inwestycja ma polegać na adaptacji wraz z rozbudową obecnego budynku i zagospodarowaniem terenu".

Wykonawcą jest firma z Lidzbarka Warmińskiego. Wartość kontraktu wynosi ponad 7 milionów złotych. Wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi 2,6 miliona złotych.

W ramach inwestycji zostanie przeprowadzona termomodernizacja, modernizacja m.in. instalacji centralnego ogrzewania oraz, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej, w szczególności osób starszych i schorowanych.

Dom Pomocy Społecznej w Sokolicy ma zostać otwarty jesienią przyszłego roku.
RAZ

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5