Trwają spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą

2023-02-16 08:50:38(ost. akt: 2023-02-16 08:55:04)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Jest, o czym rozmawiać zarówno z dziećmi jak i młodzieżą. Uczniowie w każdym wieku mogą czerpać wiedzę ze spotkań z policjantami. To wiedza niezbędna, bo pozwalająca bezpiecznie kroczyć przez życie. Kreowanie odpowiedzialnych i mądrych postaw obywatelskich należy rozpocząć bardzo wcześnie, bo tylko wtedy jest szansa na powodzenie. Policjanci doskonale to wiedzą, dlatego nie szczędzą czasu na spotkania profilaktyczne.
W środę, (15.02.23r.), dzielnicowa z Posterunku Policji w Bezledach i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach odwiedziły uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żydowie. Policjantki spotkały się zarówno z młodzieżą jak i najmłodszymi dziećmi ze szkoły.

Uczniowie kl. VIII dowiedzieli się, że pomimo swojego młodego wieku, odpowiadają prawnie za swoje negatywne zachowanie. Młodzież dowiedziała się, co to jest demoralizacja i kogo dotyczy, kto popełnia czyn karalny i jakie zachowanie można tak nazwać, kiedy mogą trafić na komendę policji, co to jest policyjna izba dziecka, młodzieżowy ośrodek wychowawczy i zakład poprawczy.

Funkcjonariuszki podkreślały, że niewłaściwe zachowanie, którego skutkiem może być konflikt z prawem często przekreśla późniejsze, ambitne plany na przyszłość i możliwość pracy w wymarzonym zawodzie.

Uczniowie wysłuchali relacje ich rówieśników, którzy trafili do ośrodka wychowawczego i zakładu poprawczego. Nie były to miłe opowieści zachęcające do podzielenia ich losu.

Uczniowie przyznali, że nie zdawali sobie sprawy ze skutków, jakie mogą ponieść wykazując lekceważącą postawą do nauki, czy obowiązku przychodzenia do szkoły. Przyznali, że spotkanie było bardzo pouczające.

Uczniowie szkolnego przedszkola, oddziału „0” i kl. I-III mieli zupełnie inny temat spotkania. Numer alarmowy 112 był jego tematem, a bohaterką spotkania niesforna Pola, czyli doskonale im znana literacka koleżanka.

Pola, w wierszu pt.: „Fałszywy alarm” razem z koleżanką zażartowała z dyspozytora nr 112. Historia opowiada o negatywnych skutkach takiego zachowania i uczy, że numeru alarmowego należy używać z rozwagą.

Policjantki opowiedziały kilka historii o zupełnie nieodpowiedzialnych dorosłych, którzy dzwoniąc na numer alarmowy wywołali zupełnie niepotrzebne interwencje. Historie były dość zaskakujące dla dzieci, które w czasie spotkania wymieniały sytuacje, kiedy należy wzywać pomocy dzwoniąc po nr 112, i te które możliwość taką wykluczają.

Nie obyło się bez rozmów na temat codziennej pracy policjantów i bezpieczeństwa najmłodszych w ruchu drogowym. To stałe elementy spotkań z dziećmi.
Informacja KPP
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5