Bo ludzie są najważniejsi!

2023-01-04 11:00:00(ost. akt: 2023-01-04 11:12:12)
Wójt Gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj

Wójt Gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj

Autor zdjęcia: gotv

O tym, jaki był mijający 2022 rok, oraz o planach na przyszły mówi wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj.
— Minął 2022 rok. Jaki był dla Pani i dla samorządu gminy Górowo Iławeckie?

— Dla samorządów mijający rok był pełen wyzwań i nowych zadań. Skończyła się wprawdzie pandemia, ale zaczęła się wojna w Ukrainie, która zmieniła Europę. Należało pomóc uchodźcom z okupowanego kraju, którzy u sąsiadów szukali schronienia. Nasi mieszkańcy okazali wiele serca, oferując zakwaterowanie i pomoc, a służby socjalne uzupełniły potrzeby przybyłych rodzin, zapewniając im godne warunki życia w nowych okolicznościach. Trwająca wojna wprowadziła również zmiany gospodarcze. Pojawiły się problemy wysokich cen energii i paliw. Odczuli to zarówno mieszkańcy, jak i samorządy. Złagodzeniu skutków tych niekorzystnych zjawisk służyły programy rządowe, realizowane na szczeblu lokalnym. Samorządy gminne ustalały uprawnienia do otrzymania dodatków osłonowych, a także do zakupu paliw związanych z ogrzaniem mieszkań. Była to tytaniczna praca, tym bardziej, że ustawa dotycząca wypłat środków finansowych ulegała zmianom. Za pośrednictwem gminy mieszkańcy będą mogli również kupić węgiel, w preferencyjnej cenie. Kolejnym, dużym działaniem rządowym, realizowanym przez gminę był zakup sprzętu komputerowego dzieciom z rodzin byłych pracowników PGR. Wpłynęło ponad 400 wniosków, które po kilku zmianach wytycznych do programu oraz kolejnych weryfikacjach dokonywanych przez gminę pozwoliły na zakup 277 komputerów uczniom szkół podstawowych i średnich.

—Jakie gminne inwestycje wykonaliście w minionym roku?

— Budżet gminy wynosi 54 miliony złotych. Wydatki stanowią około 50 milionów, w tym połowa to nakłady na inwestycje. W 2019 r. uzyskaliśmy status obszaru ochrony uzdrowiskowej, co wiązało się z budową niezbędne infrastruktury. W roku 2022 kontynuowaliśmy budowę uzdrowiska oraz rozpoczęliśmy budowę nowych obiektów należących do kompleksu, w tym infrastrukturę techniczną - oczyszczalnię ścieków i kanalizację. Oczyszczalnia ma obsługiwać nie tylko uzdrowisko, ale również okoliczne miejscowości położone w tej części gminy. Części zaplanowanych inwestycji z zakresu ochrony środowiska nie udało się wykonać, ze względu na bardzo znaczący wzrost kosztów, którym budżet nie mógł sprostać. Wykonaliśmy natomiast modernizację kilku odcinków dróg gminnych i posiadamy fundusze na dalsze prace w następnym roku.

— Czego można życzyć Pani, samorządowi i mieszkańcom gminy na nadchodzące 12 miesięcy?

— Angielski polityk, sir Chamberlain, w swym przemówieniu wygłoszonym w końcówce XIX w, powiedział: "Zgodzicie się, że żyjemy w ciekawych czasach, nie pamiętam czasów, kiedy dzień po dniu dostarczano nam nowych powodów do obaw." Słowa te dziś stały się szczególnie aktualne, zatem życzę sobie i nam wszystkim, aby nadchodzący czas był czasem spokoju, zakończenia wojny w Ukrainie, która codziennie nas niepokoi i napawa lękiem. Spadku inflacji i większej stabilizacji w gospodarce, wykonania zaplanowanych inwestycji, by w przygranicznej, peryferyjnej gminie żyło się lepiej i bezpieczniej. Wszystkim mieszkańcom Górowszczyzny zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń i planów.
Rozmawiał Łukasz Razowski

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5