Bartoszyce: Policjanci rozmawiali z seniorami na temat bezpieczeństwa

2022-12-12 09:00:00(ost. akt: 2022-12-12 10:27:55)

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

Debata jest formą komunikowania się Policji ze społeczeństwem. Jej celem jest zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz wypracowania rozwiązań, które wpłyną na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.
W czwartek 8.12.22r. w Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się debata społeczna poświęcona 2 tematom: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ – możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja Moja Komenda”, oraz „Bezpieczny Senior”.
Fot. Darek Dopierała

W debacie uczestniczył Starosta Powiatu Bartoszyckiego Jan Zbigniew Nadolny oraz Wójt Gminy Bartoszyce Andrzej Dycha oraz seniorzy, którym debata była dedykowana.

Nie zabrakło też dzielnicowych, którzy są policjantami pierwszego kontaktu oraz kierownictwa jednostki.
Fot. Darek Dopierała

Seniorzy na początek dowiedzieli się jak krok po kroku korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci wyjaśnili, że to znakomite narzędzie do przekazywania policjantom informacji o miejscach, w których policyjne patrole powinny częściej się pojawiać. Wytłumaczyli, na jakich zasadach działa mapa i co dzieje się po zaznaczeniu na niej nurtującego problemu. Przekonywali, że w okresie zimy KMZB może być doskonałym narzędziem do wskazywania policjantom miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne, zwłaszcza te narażone na wychłodzenie. Policjanci mówili też o darmowej aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z dzielnicowym. Przekaz uatrakcyjnił spot promujący aplikację.
Fot. Darek Dopierała

Z racji tego, że seniorzy są grupą szczególnie narażoną na nadużycia przy zawieraniu różnego rodzaju umów podpisywanych podczas pokazów sprzętu, czy umów podpisywanych w domu, a dotyczących dostarczania mediów, czy usług telekomunikacyjnych, policjanci radzili jak uniknąć tego rodzaju kłopotów, a jeśli już takie będą, to jak sobie z nimi poradzić. Wyjaśnili też, że każdy ma prawo w ciągu 14 dni, bez żadnych konsekwencji odstąpić od tego rodzaju umowy. Funkcjonariusze, przypomnieli seniorom, że nadal zdarzają się przypadki oszustw „na wnuczka”, czy „policjanta”. Wyjaśnili, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie proszą o wypłatę pieniędzy z banku i przekazanie ich funkcjonariuszom. Mówili też, że zawsze trzeba być ostrożnym i nie mówić nikomu, ile posiadają pieniędzy w domu, czy na koncie bankowym. Policjanci przypomnieli seniorom o tym, że zanim zdecydują się komukolwiek oddać oszczędności swego życia, powinni dobrze to przemyśleć i nie podejmować decyzji pod presją czasu, bo pośpiech zawsze jest złym doradcą.
Fot. Darek Dopierała

Kolejnym tematem spotkania była przemoc domowa wobec seniorów. Policjanci wyjaśnili, definicję przemocy domowej wskazując, że nie tylko działanie, ale też zaniechanie, np. opieki nad osobą nieporadną z uwagi na wiek jest formą znęcania się nad nią. Wyjaśnili też, że nie musi to być proces przebiegający w określonym czasie, ale że nawet jednorazowe zachowanie może być potraktowana, jako przejaw przemocy wobec osoby najbliższej, czyli pozostającej w stosunku zależności od sprawcy. Objaśnili, jak wygląda procedura „Niebieskiej Kary” oraz „Policyjny Nakaz Opuszczenia Mieszkania i Zakaz Zbliżania się w jego okolicę. Zaznaczyli, że o tyle jest to skuteczna metoda pomocy ofiarom przemocy, że ma rygor natychmiastowej wykonalności i bez znaczenia dla tej procedury ma fakt własności mieszkania, z którego usuwany jest sprawca przemocy.

Nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. To ważny obszar codziennego życia seniorów. Policjanci przypomnieli uczestnikom spotkania o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Mówili też o nowych przepisach dotyczących pieszych i ich pierwszeństwa na przejściach, podkreślając jednocześnie konieczność szczególnej ostrożności w tych miejscach.
Fot. Darek Dopierała

Debata została bardzo dobrze oceniona przez seniorów, którzy czują się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Wnioskowali m. in. o częste tego rodzaju spotkania i informowanie o nowych metodach oszustów.
KPP Bartoszyce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5