Nadzwyczajne informacje podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bartoszyce [WIDEO]

2022-11-18 09:00:00(ost. akt: 2022-11-21 08:10:27)
LIX Sesja Rady Miasta Bartoszyce

LIX Sesja Rady Miasta Bartoszyce

Autor zdjęcia: transmisja sesji RM

LIX Sesja Rady Miasta, zwołana na 17 listopada była tzw. sesją nadzwyczajną. Radni zajęli się głosowaniem zmian w budżecie, jednak niespodziewanie w planie sesji znalazły się też sprawy różne. Powróciło pytanie o wiatę przy byłym dworcu kolejowym.
Sesja, która odbyła się 17 listopada została zwołana jako dodatkowa, na mocy art. 20 ust 3 ustawy o samorządzie gminnym.
Radni uchwalili zmiany dochodów i wydatków w budżecie gminy miejskiej. Wzrost wpływów jest związany ze zwiększeniem dodatkowych dochodów za 2022 rok, w związku z przekazaniem przez Ministerstwo Finansów dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwiększone zostały dochody z tytułu rekompensaty za wzrost cen innych niż węgiel nośników węgla. Zaplanowano też wzrost dochodów z tytułu pozyskania środków na realizację projektu „Poprawa dostępności budynku Urzędu Miasta w Bartoszycach.” Gmina otrzyma na ten cel blisko 60 tys. złotych.

Zwiększeniu uległy również wydatki. Radni przeznaczyli nieco ponad 21,8 tys. na pokrycie wzrostu kosztów energii i ogrzewania urzędu oraz zakup materiałów w związku ze znacznym wzrostem cen. O 50 tys. zwiększono dotację do dwóch przedszkoli niepublicznych. O kwotę nieco ponad 2 miliony wzrosły wydatki na wypłatę rekompensat z tytułu wzrostu cen nośników ciepła. Radni przeznaczyli o 90 tys. więcej na wydatki związane z pobytem dzieci w Domu Dziecka i rodzin zastępczych.

O nieco ponad 60 tys. wzrosną wydatki na realizację projektu związanego z poprawą dostępności budynku Urzędu Miasta w Bartoszycach. Wspomniana pozycja wzbudziła zainteresowanie radnych, którzy pytali o to, jaki będzie zakres wykonywanych prac. W uzasadnieniu budżetu nie było bowiem na ten temat informacji, na co zwróciła uwagę Elżbieta Zabłocka.
Nie dotykamy konstrukcji budynku, ponieważ nie mamy na to dokumentacji, ani środków — poinformowała radnych Wioletta Poddenek, zajmująca się pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

Projekt będzie dotyczył poprawy dostępności komunikacyjnej i informacyjnej. Zaplanowano oklejenie schodów, tablice informacyjne, pętle indukcyjne oraz domofony, co ma poprawić dostępność dla osób słabowidzących i niewidomych.
Radny Darski powrócił do tematu wiaty przy budynku byłego dworca kolejowego. Zauważył, że ważniejsze jest zdrowie osób, którzy nie mogą stać i czekać, tym bardziej że zaczyna się chłód i słota. Jeśli – zdaniem radnego – pieniądze są, to trzeba wiatę wykonać „tu i teraz”.


Burmistrz poinformował, że pieniędzy nie ma, ponieważ budżet jest zamykany deficytem 5.297.124,60 złotych. Przypomnijmy, że w projekcie projektu uchwały 1/LVIII (dokument utworzono 29 września) był wyższy od wskazanego przez burmistrza o nieco ponad 2,6 miliona wyższy i wynosił 7.906.629,95 złotych. Pomimo tego 13 października podpisano umowę na dostawę i montaż obiektów małej architektury z Zakładem Gospodarki Odpadami. Urząd wówczas zadeklarował, że na ten cel przeznaczy kwotę 9.950 złotych.

Burmistrz przypomniał też, że na przystanku jest biała wiata, w której można się schować przed wiatrem i deszczem.

Po wizji lokalnej budynku dworca jest szansa na rozwiązanie problemu. Pewna część budynku dworca była planowana „pod kasy i również przez które można było przejść do poczekalni”. Jeśli przewoźnik komunikacji miejskiej się zgodzi, w wybranych godzinach szczytu odjazdów, na pół godziny przed nimi będzie można skorzystać z poczekalni, toalety dla osób niepełnosprawnych, a także zakupić bilety miesięczne przewoźnika.

— To jest, myślę dobry temat i może zaspokoić też roszczenia mieszkańców, logiczne roszczenia, jeżeli chodzi o schronienie, ciepły kąt i skorzystanie z toalety — dodał burmistrz.

O pomyśle wykorzystania budynku byłego dworca kolejowego pisał do nas Czytelnik, którego list opublikowaliśmy 14 listopada.
„(…) może warto, aby włodarze rozważyli chociaż tymczasowe udostępnienie podróżnym któregoś z pomieszczeń dworca jako poczekalni. Skoro obecnie i tak stoi on pusty, więc cóż to szkodzi, jeśli spełni on choćby tymczasowo swoją oryginalną funkcję. (…)”

Andrzej Raszyński wspomniał też o Lidzbarku Warmińskim, który obecnie spełnia jednocześnie funkcję kulturalną i użytkową. W poczekalni dla podróżnych umieszczono stałą wystawę eksponatów muzealnych, a dodatkowo udostępniona jest bezpłatna toaleta.

14 listopada list czytelnika wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Bartoszycach pytając m.in.: „Czy Urząd Miasta w Bartoszycach wyrazi zgodę na pomysł Czytelnika, związany z udostępnieniem pomieszczeń dla oczekujących?” Czekamy na odpowiedź na nasze pytanie, jednak już teraz usłyszeli ją radni.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5