Seniorzy z powiatu bartoszyckiego zasługują na szacunek i… wybieg. Dowiodła tego konferencja w Olsztynie

2022-10-06 11:59:04(ost. akt: 2022-10-09 09:25:57)

Autor zdjęcia: Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa

Seniorzy z powiatu bartoszyckiego uczestniczyli w Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Wśród wyróżnionych znalazł się Uniwersytet III Wieku w Górowie Iławeckiego, a Krystyna Kijewicz z Bisztynka wzięła udział w pokazie mody.
Środa 5 października zaznaczyła się w złotymi zgłoskami w kalendarzu wydarzeń senioralnych powiatu bartoszyckiego. Podczas Wojewódzkiej Konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyróżniono bowiem seniorów z naszego województwa.

Swój ślad na mapie województwa odcisnęli seniorzy z Górowa Iławeckiego. W konkursie na najlepszą inicjatywę na Rzecz Osób Starszych wyróżniono działający w miasteczku Uniwersytet III wieku, który niedawno obchodził pięć lat swojego istnienia.
Fot. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Górowie Iławeckim

— Pięć lat temu — mówi burmistrz Jacek Kostka — w całym kraju zaczęły powstawać Uniwersytety Trzeciego Wieku, a ponieważ w Górowie Iławeckim jest duża grupa seniorów uznaliśmy, że nie jesteśmy gorsi. Zaczęliśmy organizować u nas UTW, który jest prowadzony przez ośrodek kultury oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy razem" pod patronatem Urzędu Miasta. Przeznaczamy na wsparcie całkiem niezły budżet, co pozwala na rozwój tej inicjatywy. W tym roku nasz uniwersytet obchodził 5-lecie działalności i został dostrzeżony jako jeden z liderów polityki senioralnej w województwie warmińsko-mazurskim.

— Ogromnie cieszymy się z wyróżnienia — opowiada Joanna Kozłowska, koordynatorka działań UTW w Górowie Iławeckim, — które otrzymał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Górowie Iławeckim. Chociaż jesteśmy niewielkim miasteczkiem, możemy poszczycić się sporą grupą aktywnych seniorów. Dzisiaj spływają do nas gratulacje. Z pewnością nasi słuchacze zasługują na ogromne uznanie, wykazując się aktywnym udziałem w wykładach. Liczymy na dalszą i owocną współpracę w rozpoczętym już w nowym roku akademickim. Dopiero rozpoczęliśmy bieżący rok, jednak szacujemy, że w zajęciach będzie uczestniczyło około 70-80 osób. Spotykamy się zwykle dwa razy w tygodniu na wykładach, prowadzimy również zajęcia fitness, naukę języka angielskiego, a dodatkowo różnego typu warsztaty. Staramy się pozyskiwać różnych wykładowców z uczelni czy klubu podróżnika tak, aby nasze zajęcia były bardzo urozmaicone. Często korzystamy też z lokalnych specjalistów, chociażby z zakresu dietetyki i fizjoterapii.

W wydarzeniu uczestniczył również Marek Dominiak, burmistrz Bisztynka wraz z Pawłem Wołochem oraz seniorami w Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Fot. Ośrodek Kultury i Biblioteka w Bisztynku

— W przypadku seniorów — mówi burmistrz Bisztynka Marek Dominiak — najważniejsze jest pobudzenie aktywności i wszyscy zasługują na wyróżnienie. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jako człowiek, któremu w kalendarzu pokazała się szóstka z przodu uważam, że całe życie musimy dbać o wychowanie młodego pokolenia, by uczyć je szacunku do starszych. Jest to zresztą zgodne z przysięgą dojo która mówi o przestrzeganiu zasad grzeczności i poszanowaniu starszych osób. Aktywność i wsparcie, które podejmuje samorząd wojewódzki oraz FOSA, ten powstający w województwie rady seniorów pokazują, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna. Jestem przekonany, że aktywność wpływa na przedłużenie zdrowia i życia starszych ludzi. Skończyły się czasy, kiedy na emeryturze starsze osoby siedzą w domu.
Fot. Ośrodek Kultury i Biblioteka w Bisztynku

Jednym z punktów konferencji był… pokaz mody w wykonaniu seniorek. Jedną z modelek była Krystyna Kijewicz, Prezeska Uniwersytetu III Wieku w Bisztynku.
Fot. OKIAL w Bisztynku

— Udział w akcji zaproponowała mi koleżanka z Olsztyńskiej Rady Seniorów. W grupie 11 osób byłam jedyną spoza Olsztyna. Byłyśmy przygotowane przez stylistkę oraz panie z profesjonalnej szkoły makijażu. Najpierw musiałam pojechać do jednej z galerii a w Olsztynie, gdzie dobranoc nam odpowiednie stroje. Podczas próby, która odbyła się dzień przed galą, uczyliśmy się poruszać na wybiegu. Towarzyszyła mi ogromna trema nie tyle przed oceną, a świadomością że jest to pewien rodzaj ekshibicjonizmu. Patrząc na siebie na zdjęciach widzę jednak, że wyszło całkiem nieźle. Zauważyłam, że zdecydowanie łatwiej jest mi stanąć na mównicy i składać życzenia, niż przejść się na wybiegu dla modelek.
Fot. Ośrodek Kultury i Biblioteka w Bisztynku

Wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

— To było cudowne doświadczenie — dodaje Krystyna Kijowicz — i warto było w nim uczestniczyć. Stylizacja pokazała, że wiek nie ma żadnego znaczenia, a ważne jest tylko dobranie stroju i koloru.
Fot. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Górowie Iławeckim

— W pokazie — potwierdza Marek Dominiak — wzięło udział kilkanaście kobiet, które doskonale się prezentowały. W ich oczach było widać, że jest to dla nich bardzo ważne.
Darek Dopierała


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5