Pijani i nieodpowiedzialni kierowcy odpowiedzą przed sądem

2022-09-19 16:14:08(ost. akt: 2022-09-19 16:15:05)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Trudno powiedzieć czym, bo na pewno nie zdrowym rozsądkiem kierował się 51 – latek, który mając alkohol w organizmie i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kierował fiatem. Mężczyzna „wpadł” w ręce policjantów, którzy jechali go zatrzymać w związku w nakazem doprowadzenia go na badania lekarskie. Kolejny nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy, bo kierował renaultem w stanie po użyciu alkoholu.
W sobotę (17.09.2022r.) policjanci z bartoszyckiej drogówki na ul. Gdańskiej zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego renaultem. Za kierownicą siedział 47 – letni mieszkaniec gminy Bartoszyce. Mężczyzna nie powinien wsiadać za kierownicę, bo był po alkoholu.

Badanie stanu jego trzeźwości wykazało obecność prawie 0,4 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie przed sądem. Za popełnione wykroczenie kierowania pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny w kwocie nie mniejszej niż 2500 zł. Z wykroczeniem tym wiąże się też zakaz kierowania pojazdów mechanicznych, który jest orzekany na czas od 6 miesięcy do nawet 3 lat.


Tego samego dnia (17.09.2022r.) policjanci z Posterunku Policji w Sępopolu pojechali do jednej z gminnych miejscowości, aby zatrzymać doskonale znanego im 51 – latka i doprowadzić go na badania lekarskie w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie kierowania przez niego autem po pijanemu. Traf chciał, że zauważyli go jadącego fiatem.

Wygląd mężczyzny wyraźnie wskazywał, że jest pijany, co potwierdziło badanie alkomatem. W organizmie 51 – latka krążyło ponad 2,4 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu jego danych w policyjnym systemie okazało się, że ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a tym samym popełnił kolejne przestępstwo. Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat. Za złamanie sądowego zakazu, mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Bartoszyce
red.
bartoszyce@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5