(GALERIA) Podczas dożynek w Sępopolu zapachniało chlebem

2022-09-07 10:35:00(ost. akt: 2022-09-09 09:12:30)

Autor zdjęcia: Grzegorz Borowski

SĘPOPOL /// Symbolami Święta Plonów są wieńce i chleb. Pamiętali o tym organizatorzy tegorocznych dożynek w Sępopolu. „Dni chleba” nawiązywały do tradycji, łącząc ją z nowoczesnością. I chociaż święto miało bardzo lokalny wymiar, atrakcji nie zabrakło.
Zapach chleba oraz konkursy na wieniec dożynkowy zdominowały Święto Plonów gminy Sępopol. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęto mszą św. w Kościele Michała Archanioła w Sępopolu, po której barwny korowód udał się na stadion miejski.
Fot. Grzegorz Borowski

Starości dożynek Anna Maliniak i Roman Kubicki przekazali na ręce gospodarza gminy chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Burmistrz Irena Wołosiuk w szczególny sposób doceniła ciężką pracę rolników. Wyróżnienia otrzymali: Państwo Jolanta i Andrzej Bącik, Danuta i Jan Sydor, Edyta i Dawid Ebert, Grażyna i Kazimierz Michalscy, Ałła i Zdzisław Zarembo oraz Iwona Pleńska.
Spośród przygotowanych 11 wieńców dożynkowych wybrano laureatów. Zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Różyna, a na kolejnych pozycjach znalazły się Sołectwo Lwowiec oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Sępopola.
Fot. Grzegorz Borowski

Nagrodę publiczności w konkursie zorganizowanym przez Warmińsko- Mazurską Izbę Rolniczą otrzymało Sołectwo Lwowiec, a sponsor nagrodził wieniec Sołectwa Różyna. Z kolei Marcin Kazimierczuk, z-ca dyrektora KOWR w Olsztynie w swojej ocenie wyróżnił wieńce Sołectw Różyna i Wiatrowiec oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sępopolu.
Fot. Grzegorz Borowski

Zorganizowano również konkurs na babkę ziemniaczaną. W kategorii indywidualnej nagrody otrzymały Bogusława Karpik, Wanda Ostapczuk oraz Bożena Łukaszewicz. Nagrody grupowe trafiły do Sołectwa Masuny oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sępopolu.
Fot. Grzegorz Borowski

Tradycyjny chleb dożynkowy wzbogacono o nowoczesny element. W Sępopolu odbyły się bowiem warsztaty wypiekania chleba, przeprowadzone przez Artura Ziemackiego z wykorzystaniem Mobilnego Pieca Tradycyjnego.
Fot. Grzegorz Borowski

Później nastał czas zabawy. Najmłodszym zapewniono szereg atrakcji, a uczestnicy mieli okazję skosztowania wyjątkowych przysmaków przygotowanych przez sołectwa. Można było zapoznać się również z pracami rękodzielników z gminy Sępopol.

Organizatorzy przygotowali też atrakcje sportowe, w których wzięło udział pięć zespołów tj.: Masuny, Rusajny, Wiatrowiec, Dzietrzychowo oraz Osiedle Korszyńska. Konkurencji było sporo: bieg z rozbieraniem i ubieraniem butów, wyścig w workach, bieg ze snopkiem słomy czy też wypicie wody na czas. Ostatecznie zwycięstwo wywalczyło sobie Osiedle Korszyńska, a II miejsce trafiło ex aequo do Sołectwa Wiatrowiec i Masuny. Pozostałe dwie drużyny otrzymały wyróżnienia.
Fot. Grzegorz Borowski

Na stadionie wystąpiły zespoły: „Wesołe Nutki”, „Warmianki Sępopolskie”, „Sielanka” oraz „Wojcieszanie”. O dodatkową rozrywkę zadbały zespoły Horpyna i 4ever oraz Mobilna Szkoła Tańca Aleksandry Krawczyk. Zakończenie obchodów Święta Plonów zwieńczono zabawą taneczną z zespołem Silver.
dar


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5