Jesteśmy dumni z piękna naszego języka - twierdzą uczestniczki "Narodowego Czytania 2022"

2022-09-05 17:24:12(ost. akt: 2022-09-06 10:19:12)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

W sobotę 3 września odbyła się kolejna edycja „Narodowego Czytania”. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydarzenie było szczególne, ponieważ akcja po raz pierwszy odbyła się w odnowionych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach.
W wyremontowanych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach odbyła się XI edycja Narodowego Czytania. Do udziału zaproszono samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń „Barcja”, „Projekt Kobieta”, Patria, prezeskę Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, reprezentantów Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży i dorosłych oraz harcerzy.
Poezja Adama Mickiewicza jest wciąż żywa i budzi wspomnienia. Tak było w przypadku Elżbiety Pilipiuk.
Fot. Dariusz Dopierała

Fot. Dariusz Dopierała

Fot. Dariusz Dopierała

— Do udziału w tegorocznej edycji „Narodowego czytania” zostałam zaproszona — mówi poetka i malarka. — Zawsze z przyjemnością odpowiadam na tego typu zaproszenia, o ile jestem Bartoszycach. Literatura polska wciąż mnie zadziwia i zaciekawia, a czytanie sprawia mi ogromną radość. W 2016 r. czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, 2019 r. Nowele Polskie, a w2020 r. „Balladynę" Juliusza Słowackiego. Tegoroczne czytanie wiąże się też z moją młodością dzieciństwem. Zamiast bajek nasz tato recytował nam ballady Mickiewicza. Kiedy czytany był „Powrót taty", powróciły wspomnienia. Nasz tato recytował nam tą balladę, a my, jako dzieci baliśmy się i chowaliśmy pod kołdrę.
Fot. Dom Kultury w Łabędniku

Fot. Dariusz Dopierała

Poezję klasyków doceniają też młodzi harcerze.
— Chwalę się tym i cieszę się, że Mateusz [syn] też się w to wciągnął — mówi bartoszycka poetka Maria Duchnik. — Dla mnie udział w Narodowym Czytaniu to swego rodzaju wyróżnienie, podkreślenie dumy z piękna naszego języka, literatury. Pierwszy raz czytałam chyba „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego jeszcze w Gminnej Bibliotece i Centrum Kultury w bibliotece w Kandytach. Mateusz też ma już swój dorobek, bo czytał w SP 3 „Balladynę” oraz „Moralność Pani Dulskiej”. Akcja Narodowego, Ważne, że czytana literatura jest ponadczasowa i ponad podziałami.
mediabox=z10]897474[/mediabox]
Fot. Dariusz Dopierała

Fot. Dariusz Dopierała

Gminne edycja Narodowego Czytania odbyła się również m.in. w Domu Kultury w Łabędniku. W rolę lektorów wcieliły się tutaj panie z Klubu Seniora, reprezentantki młodego pokolenia oraz czytelnicy: Tadeusz Tetfejer z Wojciech, Janina Mierzejewska z Mint, Monika Obrębska z Bezled, Jolanta Topczyłko z Bartoszyc i Anna Rubach z Łabędnika. Wydarzeniu towarzyszyła również radna Janina Kosińska. Każdy, kto zagościł w progach Domu Kultury w Łabędniku otrzymał drobną pamiątkę z rąk organizatorów wydarzenia, a najaktywniejsi czytelnicy gminnych bibliotek dyplomy.
dar

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5